A Hamász elutasítja az útitervet és a leszerelést

1 perc

2006.01.27. 12:57

Elutasította az útitervként ismertté vált közel-keleti nemzetközi rendezési tervet és a fegyver letételét, egyúttal korainak mondta a koalíciós kormány létrehozását a Fatahhal Háled Mesal, a Hamász radikális palesztin mozgalom politikai vezetője a La Repubblica című olasz napilapnak adott nyilatkozatában.

"Az útiterv elfogadhatatlan. Részletes feltételeket szab meg számunkra, a fegyverletételt és a harcosok megállítását, valamint az ellenállásról való lemondást, de pontatlan Izrael kötelezettségeivel kapcsolatban: nem szól Jeruzsálemről, a menekültekről, a visszaadandó területek nagyságáról" - szögezte le Háled Mesal.

"Nem tesszük le addig a fegyvereket, amíg a terület nagy része megszállás alatt van. Egyedül az erő vezethet eredményre, mint a Gázai övezetből történt izraeli kivonulás esetében" - tette hozzá a szerdai választásokon győztes Hamász politikai vezetője. Háled Mesal korainak nevezte, hogy koalíciós kormányt hozzanak létre a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatahhal, a választások nagy vesztésével.

"Tanulmányoznunk kell a nemzetközi helyzetet, amely igen összetett, a Palesztin Hatóságra gyakorolt amerikai nyomást, látnunk kell, hogy Abu Mázen (Mahmúd Abbász) kéri-e tőlünk az oslói megállapodások elfogadását, Izrael elismerését, amit nem fogunk megtenni" - fejtette ki Háled Mesal. "Izrael agresszióból, földek megszállásából született" - tette hozzá.

A Hamász-vezető tagadta, hogy a radikális mozgalom Izrael elpusztítására törekedne. "Önök, nyugatiak tévednek: az alapszabály nem szólít fel Izrael elpusztítására. Arabul a szövegben az áll: +véget vetni Palesztina izraeli megszállásának+. Nem akarjuk a másik felet megsemmisíteni. Csak a jogainkat kívánjuk biztosítani. Ezért marad ez a cikk" az alapokmányban - fejtegette. "A Hamász nem zárja be az ajtót a párbeszéd előtt. Ezt Izrael jelenlegi filozófiája akadályozza meg. Ezért nem marad más, csak az ellenállás" - fogalmazott a Hamász-vezető.

Háled Mesal, aki a Hamász politikai bizottságának vezetőjeként a mozgalom első emberének számít, Damaszkuszban és Dohában él száműzetésben. Azután került előtérbe, hogy Izrael 2004-ben meggyilkolta a mozgalom két fő vezetőjét, Ahmed Jaszin sejket és Abdelaziz ar-Rantiszit.