Csekély mértékben növekedtek az ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2005 decemberében az előző hónaphoz képest nem változtak, 2004 decemberéhez viszonyítva 4,7 százalékkal emelkedtek. Az év egészét tekintve 4,3 százalékkal növekedtek tavaly az ipari árak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
Az ipar belföldi értékesítési árai decemberben az előző hónaphoz képest nem változtak, az egy évvel korábbit 7,1 százalékkal haladták meg, 2005-ben az év egészét tekintve 8,4 százalékkal nőttek. Az exportértékesítés termelői árai az előző hónaphoz képest szintén változatlanok maradtak, az egy évvel korábbiaknál pedig 2,9 százalékkal voltak magasabbak decemberben. A 2005-ös év egészében 1,3 százalékkal nőttek az export értékesítési árai.
Az ipari termelői árak 2004 decemberében az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbi szintet 1,6 százalékkal haladták meg, és 2004 egészében 3,5 százalékkal nőttek.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi árai 2005 decemberében 0,5 százalékkal csökkentek. Az előző hónaphoz viszonyítva a legnagyobb, 0,7 százalékos áremelkedés a gumi-, műanyag termékek gyártása esetében volt mérhető. A járműgyártás és a máshová nem sorolt feldolgozóipari ágazatokban egyaránt 0,6 százalékkal növekedtek az árak.
A kőolaj decemberben mérséklődő világpiaci árainak hatására 2,4 százalékos csökkenés jelentkezett a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás, nukleáris fűtőanyag gyártása ágazatban. Szintén árcsökkenés volt megfigyelhető a vegyi anyag, termékek gyártása területén, ahol 1,2 százalékkal mentek lejjebb az árak. Az élelmiszer, ital, dohány árai 1 százalékkal, a textília, textiláruk árai 0,6 százalékkal mérséklődtek.
A belföldi értékesítés közel 25 százalékát képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- , és vízellátás ágazat 1,6 százalékos emelkedésében jelentős szerepet játszott a villamosenergia-termelés 4,2 százalékos árnövekedése.
Az év egészében a vegyipari ágazatokban az előző évhez viszonyítva jelentősen, 16,3 százalékkal emelkedtek az árak. Ezen belül a kőolaj-feldolgozásban 28,5 százalékos, a vegyi anyag, termék gyártásában 10,4 százalékos, a gumi-, műanyag termékek gyártásában 5,9 százalékos volt az emelkedés.
A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 14,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A többi feldolgozóipari ágazatban az árnövekedés mértéke 0,1 és 8,6 százalék között változott. A feldolgozóipar egészében 2005-ben 6,5 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban. A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak havi áralakulásában továbbra is az energiatermelő ágazatok áremelkedése a meghatározó, bár a novemberi 1,7 százalékos értéknél decemberben jóval kisebb mértékben, 0,8 százalékkal növekedtek az árak. A beruházási javak árszínvonala 0,4 százalékkal magasabb, a fogyasztási cikkeké 0,7 százalékkal, a továbbfelhasználásra kerülőké 0,2 százalékkal alacsonyabb volt decemberben, mint novemberben.
2005-ben az előző évhez viszonyítva az energiatermelő ágazatokban nőttek a legnagyobb mértékben az árak, 14,4 százalékkal, a beruházási javaknál 4,4 százalékos, a továbbfelhasználásra termelt javaknál 4,1 százalékos, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 2,3 százalékos volt az áremelkedés mértéke.
A forintban mért exportértékesítési árak decemberben az előző hónaphoz képest nem változtak, 12 hónap alatt 2,9 százalékkal emelkedtek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz képest 0,6 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva stagnált. 2004 decemberéhez hasonlítva az euróhoz képest 2,8 százalékkal, a dollárhoz képest 16,1 százalékkal értékelődött le a forint.