Megtagadhatják-e a belépést, ha rosszat írtam Trumpról? Egyáltalán elvehetik-e a telefonomat, amikor be akarok lépni az USA-ba?

5 perc

2025.05.13. 07:30

Kellemetlenségeket okozhat a mobil, ha túl sokat árul el a gazdájáról. Ennek egyik bizonyítéka az a kutakodás, amit az USA-ba beutazók most gyakrabban tapasztalhatnak. Szakértők tanácsokat osztogatnak. Biztos tipp nincsen, de életszerűen hatékony ötletek akadnak.

Nincs jó véleménnyel Donald Trumpról? Netán azt tervezi, hogy engedély nélkül munkát vállal? Akkor erről egy szót se szóljon, amikor belépne az Egyesült Államok határán. De ez nem elég, arra is ügyelnie kell, hogy a telefonja vagy laptopja se árulja el. Az amerikai vám- és határőrség (CBP) eddig is átvizsgálhatta a beutazók eszközeit, de az utóbbi időben mintha sokasodnának az ijesztő esetek. Talán azzal is összefügg ez, hogy Trump több helyen is feszegeti a jogállamiság kereteit. Ráadásul a jogi akadályok nem is túl magasak, hiszen a határ átlépése előtt az utazó formálisan még nincs amerikai területen, így megkerülhető az a szabály, hogy telefon átvizsgálásához az amerikai jog szerint bírói végzésre lenne szükség. 

Bejárta például a világsajtót egy (meg nem nevezett) francia tudós esete, aki egy konferenciára készült Houstonba. Őt márciusban azért fordították vissza a határon, mert a telefonján olyan magánüzeneteket találtak, amelyekben nem volt jó véleménnyel Trump tudománypolitikájáról. Igaz, utóbb – talán a nemzetközi visszhang nyomán – a belbiztonsági minisztérium módosította az indoklást, az újabb verzió szerint bizalmas amerikai kutatási adatok voltak a telefonon.

Rabosítottak és hazaküldtek a reptérről egy magyar utast, aki rokonlátogatásra ment az USA-ba

Donald Trump hivatalba lépése óta sokkal több külföldit tartanak vissza az amerikai repülőtereken, most egy 26 éves magyar is megtapasztalta ezt.

Akár ezért, akár azért: egyértelmű, hogy a CBP emberei alaposan átvizsgálták a mobilját. Ez az eljárás a beutazók hatalmas (és egyelőre nem csökkenő) számához képest nem túl gyakori, de nem is kivételes (tavaly minden tízezredik érkezőt érintette). Olyan hírportálok, mint az amerikai The Verge vagy a német Der Spiegel, ezért tanácsokat gyűjtöttek csokorba, hogy miképpen védhetik meg magukat az utazók az ilyen kellemetlenségektől. A szomorú hír: teljes biztonság nincs. Bár civil szervezetek és ügyvédek alaposan beleásták magukat a szabályokba, nem minden előírás nyilvános. Annyi bizonyos, hogy kétféle fokozat létezik: az alap és a magas. Előbbi esetben csak szemrevételezik a telefonon vagy számítógépen tárolt adatokat, utóbbi viszont azt jelenti, hogy fejlett módszerekkel kiolvashatják és akár ki is másolhatják azokat.