GKI: azonnali reformok kellenek a válság elkerüléséhez

2 perc

2006.03.08. 10:42

A választások után szeptemberig van ideje az új kormánynak a szükséges reformok megkezdésére és a GDP 1-1,5 százalékát kitevő egyensúlyjavító intézkedések meghozatalára, hogy ne alakuljon ki gazdasági veszélyhelyzet - mondta a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke szerdán Budapesten.

Vértes András az intézet 2006-os nemzetgazdasági előrejelzését ismertető tájékoztatóján elmondta: az elkerülhetetlen kettős lépések várhatóan nem vezetnek életszínvonal-csökkenéshez.

Az intézet várakozásai szerint a tavalyi trendek folytatódnak, a GDP 4,4 százalékkal nő, az infláció éves átlaga 2,3 százalék lesz, az államháztartás hiánya pedig a GDP 5,7 százalékát teszi ki, a nyugdíjreform hatásával korrigálva.

A tavalyi 4,1-4,3 százalék utáni 4,4 százalékos GDP-növekedés az unió átlagánál 2,2 százalékponttal magasabb lesz, a Közép-európai uniós országok között középső pozíciót jelent - ismertette az elnök.

A GDP termelés legmagasabb, akár 12 százalékos növekedése az építőiparban és a szállítás területén várható, az élelmiszeriparban stagnálás valószínű. Az infláció havi indexe az első félévben 1,5 százalékra csökken, a reformlépések miatt az év végére eléri a 3,6 százalékot, éves átlagban 2,3 százalék lesz - prognosztizálta Vértes András. Megjegyezte: ebbe már belekalkulálták a 15 százalékos áfakulcs 20 százalékra emelését.

Az államháztartási hiány a 2005-ös 6,1 százalékról 5,7 százalékra csökken. Az adatba belekalkulálták a GDP 1-1,5 százalékát kitevő egyensúlyjavító lépések hatását, valamint azt, hogy az autópálya-építések finanszírozásának egy részét sikerül PPP konstrukcióban elszámolni. 

A bevételekben a személyi jövedelemadók és a tb-járulékok miatt kisebb kiesés várható, a kiadásokban azonban feszültségek lehetnek - utalt az elnök a gyógyszertámogatások, a MÁV, az önkormányzatok és a gáztámogatási rendszer kérdéseire.

A kettős reformok nélkül, és a "felelőtlen" választási ígéretek betartása esetén az államháztartás hiánya a 8-10 százalékot is elérheti - mutatott rá Vértes András. Az ígéretversenyben az ígéretek "piacgazdasághoz nem méltó módon hangzanak el" - jegyezte meg, hozzátéve: a realitásokról és a finanszírozásról kevés szó esik.

A nominális reálbér a reformok megvalósulása esetén is a tavalyival megegyezően 4 százalékkal nő, az átlagkeresetek dinamikája 5 százalék lesz. A pénzpiacon két ellentétes félévet prognosztizál az intézet: az első félévben változatlan kamatszínvonalat és 250-255 forint/euró árfolyamot várnak. A kettős reformok után pedig a külföldi befektetők bizalma nőni fog a magyar piac felé, a forint/euró árfolyam 245 forintig javulhat, a jegybanki alapkamat pedig 5
százalék alá mehet.

A kettős reformok nélkül, az államháztartási hiány növekedése esetén a piaci bizalom megrendül, az infláció nő és a pénzügyi krízis sincs kizárva - vélekedett az elnök. 

A GKI 10 százalék feletti exportnövekedést, és 1 százalékos cserearányromlást jelez az idei évre, a külkereskedelmi mérleg hiánya 2,8 milliárd euróról 3,8 milliárd euróra nő. Az exportnövekedés okaként az elnök a Kelet-európai uniós piacokon történő térnyerést jelölte meg, megjegyezte azonban, hogy ez az élelmiszergazdaságra nem vonatkozik. A megtakarítási ráta 4 százalékról 5 százalékra növekszik, a lakáskereslet és lakásépítések száma csökken, a beruházások bővülése pedig 8 százalékkal gyorsul.

A munkanélküliségi ráta változatlan szinten 7,2 százalékon áll majd, ami az üzleti szférában bekövetkezendő növekedésnek és a közszférában a reformok miatti leépítéseknek köszönhető. Az euró 2010-es bevezetése megvalósítható és kedvező is lenne - jegyezte meg az elnök újságírói kérdésre.

A világgazdasági eseményekről szólva Vértes András úgy vélekedett, hogy a politikai feszültség nő, ezt azonban a gazdaság "egészségesen tűri". Az európai konjunktúra javul, 2,2 százalékos GDP-növekedés várható.

Ismertetése szerint az olajár éve átlagban eléri az 57 dollárt, ami növelheti az inflációs nyomást, és kamatemelkedéshez vezethet mind Európában, mind az Egyesült Államokban. Az elnök a dollár/euró árfolyamban nem vár jelentős ingadozást, a dollár további erősödését prognosztizálta.