A Szonda Ipsos szerint az koalíció többséget szerezhet

2 perc

2006.04.14. 07:35

A választások második fordulója előtt a Szonda Ipsos szerint annak van nagyobb valószínűsége, hogy a parlamentben az MSZP és az SZDSZ abszolút többségre számíthat - áll a Népszabadság pénteki számában közzétett elemzésben.

Szavazás box
Ön szerint ki alakíthat kormányt április 23. után? Szavazzon!
A Szonda Ipsos második forduló előtti utolsó felmérése szerint, a mandátumbecslő modell számításai alapján, a Fidesznek önmagában lényegében nincs, viszont az MDF-fel együtt matematikailag van némi esélye a választások megnyerésére, egy kiemelkedően hatékony kampány esetén, vagy ellenfelei jelentős hibájából.

A jelenlegi részvételi szándékok és átszavazási hajlandóságok alapján a Szonda Ipsos a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy az MSZP 180 (plusz-mínusz 4) mandátummal végez, az SZDSZ-nek 20 (plusz-mínusz 2), a Fidesznek 169 (plusz-mínusz 6), az MDF-nek 12-13 mandátuma lehet.

A második forduló és a választás végeredményét a közvélemény-kutató cég szerint alapvetően két tényező határozza meg: az, hogy milyen lesz az egyes pártok első fordulós szavazótáborának részvételi hajlandósága, illetve milyen átszavazási szándékot mutatnak a nagy pártok irányába a kis pártok szavazói. Érdekes továbbá az is, hogy sikerül-e bármelyik oldalnak új szavazókat toboroznia, olyanokat, akik az első fordulóban nem vettek részt. 

Választás 2006
Kövesse nyomon az elmúlt napok eseményeit, történéseit. Választás a hvg.hu-n.
A kutatók felmérései szerint - ahogy írják - a közvélemény érzékeli, hogy az MSZP megnyerte a listás szavazást, több egyéni mandátumot szerzett az első fordulóban, s hogy több helyen vezet, mint ellenfele. E helyzetértékelés egyik következménye, hogy az el nem dőlt körzetekben a többség (70 százalék) az MSZP-t tartja a választás esélyesének. Még a Fidesz-szavazók körében is ez az elterjedtebb vélemény (42 százalék, szemben a saját nyerésüket feltételező 32 százalékkal). A közvélemény-kutató cég szerint ha óvatosan is, de működésbe lépett a győztes felé húzás jelensége. Azok a választók, akik nem voltak szavazni, inkább a szocialisták, mint a Fidesz irányába nézegetnek, de aktivitási szintjük nem igazán jelentős.

Második félidő
A második fordulóig hátralévő bő egy hétben a két nagy párt valószínűleg azoknak a szimpatizánsoknak a mozgósítására fog hajtani, akik az első fordulóban ilyen vagy olyan okból nem szavaztak - áll a Medián elemzésében.
A közvélemény-kutató cég szerint a két kisebb párt aktuális választói viselkedése a kormánykoalíció irányába billenti a mérleget. Az SZDSZ tábora eléggé "egyben van", 80 százalékuk hitet tesz amellett, hogy elmegy szavazni és a visszalépéseket támogatva, a szocialista jelöltre fog voksolni.

Az MDF tábora a felmérés alapján megosztott, bizonytalan, de meglehetősen aktív. A többség támogatja pártvezetés eddigi lépéseit. Az MDF-esek nagyjából egynegyede a Fidesz fennmaradó jelöltjét támogatja majd, kevesebb mint egyötödük az MSZP-s kandidálót. A Szonda Ipsos felmérése szerint, amennyiben a két kis párt és a nagy pártok választói viselkedése kitartana a második fordulóig, akkor a kormánykoalíciónak 200 feletti mandátuma lenne. Amennyiben az MDF-jelöltek többsége visszalépne a Fidesz javára, ismerve a hezitálók másodlagos preferenciáját, mindez alig változtatna a mandátumok számán - valószínűsíti a közvélemény-kutató cég.