Négy éve a legalacsonyabb munkanélküliség az EU-ban
Az euróövezet tagországaiban újabb négyéves mélypontra csökkent a munkanélküliség márciusban. Az EU 25 tagországában változatlan volt az átlagos arány, bár a munkanélküliek száma az egész térség átlagában is csökkent.
Az euróövezetben 8,1 százalékra csökkent a munkanélküliség a februári és a januári 8,2-8,2 százalékról - a januárit szerdán módosították lefelé a korábban közölt 8,3 százalékról -, illetve a tavaly márciusi 8,8 százalékhoz képest, jelentették az EU statisztikai hivatalában szerdán.
A 25 tagországban 8,4 százalékos volt a mutató, ugyanannyi, mint a februári - az eredetileg közölt 8,5 százalékról módosított - arány. Januárban 8,5 százalékos, tavaly márciusban 8,9 százalékos volt az arány az egész EU-ban.
Az euróövezetben 2004 óta folyamatosan csökken a munkanélküliség. Márciusban az euróövezetben 11,8 millióan voltak állás nélkül a februári 12 millió helyett, az egész EU-ban 18,2 millióan a februári 18,4 millió helyett.
Japánban 4,1 százalékos, az Egyesült Államokban 4,7 százalékos volt a munkanélküliség márciusban, az EU statisztikai hivatala szerint.
Márciusban 17 EU-tagországban csökkent, egyben nem változott, hat országban nőtt a munkanélküliség az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb növekedés az egy évvel korábbihoz képest Máltán (8,1 százalékra 7,2 százalékról), Luxemburgban (4,8 százalékra 4,3 százalékról) és Magyarországon (7,4 százalékra 6,8 százalékról) volt.
A legkisebb állástalanságot Hollandiában (4 százalék), Írországban (4,2 százalék) és Dániában (4,3 százalék), a legnagyobbat Lengyelországban (16,8 százalék), Szlovákiában (15,7 százalék) és Görögországban (9,6 százalék) mérték márciusban.
A szerdán megjelent másik adat szerint az ipari termelőiár-infláció márciusban, tizenkét hónapra számolva, 5,1 százalékosra csökkent az euróövezetben a februári 5,4 százalékos ütemről, de mivel a infláció áprilisban tovább gyorsult, tizenkét hónapra számolva 2,4 százalékra a márciusi 2,2 százalékról. Továbbá a kedden megjelent feldolgozóipari beszerzőmenedzser-mutató - amely szeptember óta a legjobb volt - folytatódó fellendülésre utalt, és ezzel együtt a munkanélküliség is tovább csökken, az elemzőknek változatlanul meggyőződésük, hogy az EKB nemsokára folytatja a kamatemelést, habár a legközelebbi, csütörtöki értekezletén talán még nem szigorít.
Az EKB decemberben, majd márciusban emelte negyed-negyed százalékponttal 2,50 százalékra az irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimumát. Előzőleg 2003. június óta változatlan volt, rekord alacsony 2 százalékon.