Nemzetközi lapszemle: Trump olyan a béketárgyalással, mint egy gyerek a kirakóval, ha nem megy neki, eldobja
Külföldön is felfigyeltek arra, a magyar kormánynak milyen sok vendégét irányítják Tiborcz István szállodájában.
Mostanában valahogy sűrűn alakul úgy, hogy a Budapestre látogató vendégek a „Hotel Vő”-ben kötnek ki, a Dorottya utcában, pedig lehet, hogy eredetileg egészen máshol akartak megszállni. A szállodát persze nem így hívják, az viszont stimmel, hogy Orbán vejének az érdekeltsége és magyar kormányzati intézmények gyakorta odairányítják az EU-ból érkező látogatókat.
Megmondhatója ennek például a finn miniszterelnök, akinek stábja eredetileg más szállodát foglalt le, ám a soros magyar elnökségtől azt a felvilágosítást kapta, hogy ott már minden szoba elkelt, ezért menjenek inkább a Hotel Dorottyába. A költségek 2800 eurót tettek ki.
Az megszokott dolog, hogy egy szervezőbizottság az utazási irodákkal együttműködve segít a külföldi delegációknak. Ám az szokatlan, hogy nyomást gyakorol a küldöttségekre a kormányfő egyik családtagjának üzleti vállalkozása érdekében. A Dorottyát igen sűrűn ajánlották a házigazdák az elnökség kapcsán. Egy európai diplomata azon töprengett, vajon mennyit kereshetett ily módon Tiborcz. A tulajdonát képező BDPST Csoport honlapja nem tünteti fel, hogy Orbán veje van a társaság mögött.
A Bizottság karácsony előtt határozott úgy, hogy Magyarország igazából nem lépett érdemben a közalapítványoknál jelentkező érdekütközések felszámolására. E szervezeteken keresztül juttatott a kormányfő közpénzeket csókosoknak. De ez csupán az egyik ok, hogy az EU befagyasztott 20 milliárd eurónyi támogatást. Ugyanakkor a Dorottya-história is jól illusztrálja, miért kell különleges intézkedésekkel megálljt parancsolni az orbáni nepotizmusnak.
A volt svéd kormányfő úgy értékeli, hogy Donald Trump nagyjából első 100 napja csakis kudarcot hozott Ukrajnában. Carl Bildt szerint Putyinnak nyilvánvalóan sikerült megvezetnie amerikai kollégáját, amikor a békevágyát hangoztatta, ám igazából esze ágában sincs támogatni a fegyvernyugvást. Erre ennyi hét után még a legnehezebb fejű delegációvezetőnek is rá kellett volna jönnie.
Ám kérdés, hogy a washingtoni kormányzat elismeri-e a fiaskót, miközben az állítólag igen erős orosz hadsereg többek közt 200 ezer halott árán is kevesebb ukrán területet ellenőriz, mint 3 éve. Ezért ez katonai értelemben súlyos kudarc. Ily módon az orosz elnöknek többet tud segíteni amerikai kollégája, mint az orosz haderő, hogy legalább valamit felmutathasson, amit győzelemként tud eladni.
Ennek megfelelően be is dobott mindent: hízelkedik és igen jövedelmező üzleti lehetőségeket villantott meg. A taktika bevált. Cserében két dolgot kér: Hogy megkaphassa a négy elfoglalt régiót, bár egyiket sem tartja teljes egészben kézben, ám ezt a követelést egyetlen ukrán kormány sem fogadhatja el. Ukrajna többi része felett pedig orlátozná a nyugati katonai jelenlétet, illetve a Kijevnek nyújtott támogatást.
A NATO-tagság kapcsán Trump már beadta a derekát és látnivaló, hogy a segítség leállítására készül. Ám ameddig Európa kitart az ukránok mellett, teljesen érdektelen, hogy miről egyezik meg Putyin és Trump, mert az nem befolyásolja a fejleményeket a harctéren. Az EU tökéletesen képes meghiúsítani a München-típusú árulást. Viszont ha az amerikai elnök nem gyakorol nyomást Moszkvára, az orosz elnök kineveti a háta mögött.
Putyin jól mérte fel, hogy érdemes halogató taktikát folytatnia a béke ügyében, mert ha nem jön létre gyors megállapodás, akkor Trump mind inkább elveszti az érdeklődését Ukrajna iránt. Az amerikai elnök olyan, mint egy gyerek: egy idő után dühösen a sarokba vágja a kirakós játékot, ha nem sikerül összeraknia a képet. Most már azzal fenyeget, hogy kiszáll a tárgyalásokból, ha nem születik meg a tűzszüneti egyezség – állapítja meg az elemző, Florian Niederndorfer.
Ily módon a Kremlben alighanem pezsgős dugók pukkannak húsvétkor. Csakhogy Kijev számára tragikus következményekkel jár az orosz trükk. Amióta Amerika azt hiszi, hogy Putyin érdemi párbeszédet folytat vele, a korábbinál is több ukrán hal meg a légitámadások miatt. Zelenszkij már rég belement a harcok felfüggesztésébe és formát ölt a vitatott szerződés is a természeti kincsekről. Ám mindez a világon semmit sem segített az ukrán félen.
Pedig az USA-nak nagyon is lennének eszközei, hogy legalábbis lefékezze az orosz vezetőt. Például ha szankciókat rendelne el India és Törökország ellen, az érzékenyen érintené Moszkva bevételeit. Ám ehelyett inkább Ukrajnát és Bident okolja a háborúért. A politikus, aki magát a megállapodások királyának tartja, igyekszik leplezni, mennyire meztelen.