Palesztinok tüntettek a Hamász-kormányt éltetve
Palesztinok ezrei tüntettek pénteken Gázában és Ciszjordániában a Hamász-kormányt éltetve, amelytől a Nyugat megvonta pénzügyi támogatását.
A radikális palesztin szervezet vezetői hosszú szónoklatokban ígérték meg az egybegyűlteknek, hogy a nemzetközi nyomás ellenére sem adják fel elveiket. A korábban pénzügyi támogatást folyósító Egyesült Államok, Európai Unió és izraeli kormány ahhoz kötötte a segélyezés felújítást, hogy a Hamász elismeri Izrael állam létjogosultságát, és felhagy erőszakos cselekményeivel.
A Gázában utcára vonult több mint tízezer fős tömeg zöld színű zászlók erdeje alól a "halál az Egyesült Államokra" szlogent harsogta. Az egyik szónok arra intette az érintetteket, hogy ne játszanak a palesztinok tüzével, mert megégetik magukat. Rámalláhban Abdel-Azíz Duejk, a palesztin parlament elnöke a tömeghez szólva így fogalmazott: "Azt üzenjük a Nyugatnak, hogy sohasem hagyjuk cserben kormányunkat, amely nem lesz hajlandó engedményekre."
Miközben zajlottak a nagygyűlések, Hamász-aktivisták vegyültek el a tömegben, és dobozkákba pénzt gyűjtöttek a kormány számára. Szórólapokat is osztogattak, amelyek jelezték, milyen bankszámlákra fizethetik be pénzeiket a kormányt önkéntesen támogató adakozók.
A Hamász, miután az egykori adományok elmaradtak, az arab világhoz fordult segítségért. Az Arab Liga fel is ajánlott 70 millió dollárt a palesztinoknak, de egyelőre nem tudja eljuttatni az összeget a címzettnek, mert a pénzek átutalását végző bankok - attól tartva, hogy amerikai büntetőintézkedésekkel kell szembenézniük - vonakodnak az átutalási művelet végrehajtásától.
A Palesztin Hatóság és a biztonsági szervek mintegy 160 ezer alkalmazottja az elapadt pénzügyi források miatt március óta nem kap fizetést. A palesztinokat segítő ENSZ-ügynökség, az UNRWA pénteken arra figyelmeztetett, hogy a Hamász anyagi ellehetetlenítése miatt immár küszöbön áll a humanitárius válság. A szervezet gázai irodájának vezetője, John Ging rámutatott: az övezetben 55 ezer menekültcsalád kapott eddig pénzügyi segélyt a Palesztin Hatóságtól. Ám mivel ez a megélhetési forrásuk már két hónapja nincs meg, tömegesen az UNRWA-hoz fordulnak. Emellett a közkórházak gyógyszerellátásában is súlyos gondok jelentkeztek - fűzte hozzá.