Lakberendezés praktikusan
A hálószoba a pihenés, a magánélet terepe: olyannyira, hogy a gardróbbal és a fürdőszobával egybenyitva akár teljesen különálló intim zónát is alkothat - lakást a lakáson belül. Életünk közel egyharmadát itt töltjük, ezért különösen fontos, hogyan tervezzük meg és rendezzük be ezt a helyiséget.
A modern hálószoba általában 8-15 négyzetméter alapterületű - ezt főként az utóbbi idők lakásépítési dömpingje, a lakóparkok megjelenése alakította így -, berendezése pedig egy franciaágyból és egy-két éjjeliszekrényből, esetleg ruhás- vagy gardróbszekrényből áll - mondja Bogár Róbert belsőépítész. - A fésülködőasztal és a klasszikus háló többi reprezentatív bútordarabja éppen a helyhiány miatt egyre inkább divatjamúlttá válik; pedig egy-egy jól megválasztott kiegészítő nagyon feldobhatja, és - ami ennél a magán és családi életnek szentelt helyiségnél különösen fontos - egyedibbé teheti a hálót.
A hálótér kialakításának nincsenek szigorú belsőépítészeti szabályai, kedvünk és ízlésünk szerint tervezhetjük meg és rendezhetjük be azt. - Egy hálószoba megtervezése különösen izgalmas feladat, mert ez a helyiség, ahogy főként a hölgyek esetében a fürdő is tanúskodik arról, milyen a megrendelő ízlésvilága, életvitele és szemlélete - vélekedik Bogár Róbert. - A háló berendezésénél rengeteg a játéklehetőség: vannak, akik az apró, bensőségesen kuckószerű" hálószobákat kedvelik, mások szívesebben töltenék - kisebb lakásukon belül is - tágas, levegős térben az alvásra, pihenésre, családi együttlétre szánt időt.
Szabadkézi divat
Stílusban és anyaghasználatban ma már minden megengedett - vallja a belsőépítész. A klasszikus, fehérre meszelt falú, fapadlós, egyszerűen berendezett hálóktól a barokkos, baldachinos, vagy egyedi formájú ággyal, textil- és bőrfalakkal, különféle színű, anyagú tapétákkal, strukturált felületekkel díszített budoárokig minden divatosnak számít. - Mára hozzánk is eljutott az utóbbi évek szabadkézi divatja, nemcsak klasszikus, minimál, vagy orientális stílusú, de high-tech, már-már börtönszerűen rideg színekkel, fémbútorokkal, éles fényekkel megkomponált hálószoba megtervezésére is kaptam már megbízást - meséli a tervező.
Persze a hálószoba megtervezésének is megvannak a maga - ha nem is kötelező érvényű - szabályai. A színek és árnyalatok kiválasztására például ilyen fontos szempont, hiszen a túl sötét vagy túl világos falak könnyen tönkretehetik a szoba atmoszféráját. A színek a térélményt is befolyásolják: a világosabb árnyalatok tágasabbá, levegősebbé, a sötétek zártabbá, bensőségesebb hangulatúvá teszik a helyiséget. A formai- és színesztétika szabályait sem árt szem előtt tartani, a rosszul összeválogatott bútorok könnyen csiricsárévá tehetik a hálószobát. A legtöbb tervező nem javasolja a hideg színek használatát: a kékeknek, zöldeknek, fakó-sárgáknak inkább a fürdőszobában vagy a konyhában a helyük.
Ki mint veti
A hálószoba legfontosabb bútordarabja természetesen az ágy, amelyet egy jól kiválasztott matraccal tudunk igazán kényelmessé tenni. A matracvásárlás általában többhetes tortúra, hiszen a kínálat igen nagy. Sokan tudatosan választanak: például a különféle gerincbántalmakat orvosolni kívánó gyógymatracokat keresik, vagy esztétikai szempontok alapján vásárolnak ágyat, de olyan megrendelők is akadnak, akik csak hosszadalmas konzultációkat követően tudnak dönteni. A matracvásárlásnál másodlagos szempontnak számít az ár, a legtöbben már a lakás megtervezésénél számolnak ezzel a kiadással - még ha a jó minőségű derékaljak olykor több százezer forintba kerülnek is.
Kényelmes háló - kisebb lakásban is
A tervezésnél természetesen az ergonómiai szempontokat sem szabad figyelmen kívül hagyni - mondja Bogár Róbert. - Míg a nagyobb házakban általában jól elkülöníthető az egyes szobák rendeltetése, a 35-40 négyzetméteres lakásoknál természetes, hogy a hálószoba is többfunkciós helyiséggé válik: az alvás mellett a ruhák tárolását is itt kell megoldanunk, esetleg a munkasarok is itt kap helyet. A nappalival egybe nyitott hálószoba kialakításával is sok helyet spórolhatunk: ilyenkor például egy tolóajtóval, esetleg paravánnal határolhatjuk el a tereket.
Az utóbbi években, főként a kisebb garzonlakások esetében, újra divattá vált a galérián berendezett hálószoba. A galéria felállítása mutatós, helytakarékos és viszonylag könnyen kivitelezhető megoldás: egy 4-4,5 méteres belmagasságú szobába már tökéletes kis "fészket" építhetünk magunknak. Ha erősek a falak, a tartólábak helyett csavarokkal is rögzíthetjük a galériát - mindenképpen fontos, hogy a pódium elemeit úgy tervezzük meg, hogy stabilan álljanak, de ne foglaljanak el túl sok helyet az amúgy is szűkös belső térből.
Lakás a lakáson belül
A háló helyének kiválasztásánál tanácsos a fürdőhöz közeli helyiséget választani, lehetőleg udvarra néző ablakokkal, így éjszaka nem kell hűvös folyosókon végigbotorkálnunk, ha a mosdóba igyekszünk, és az utcai zajok sem zavarják a pihenésünket. Manapság szerencsére egyre gyakoribb a hálószoba, a gardrób és a fürdőszoba egybenyitása. Amellett, hogy praktikus megoldás, arra is alkalmas, hogy tagolja, lakó és reprezentatív zónákra ossza a lakást. Így ha akarunk, a saját lakásunkon belül is bezárkózhatunk.
(Tartalmi partnerünk a Bookmark Media)