Utazási tippek nyaraláshoz

4 perc

2006.05.23. 06:22

Mennyibe kerül az autópálya-használat Olaszországban? Lehet-e alkoholt fogyasztani vezetés előtt Horvátországban? Kötelező-e a sárga, fényvisszaverő mellény? Mennyi pénzt vigyünk magunkkal a nyaralásra? A hvg.hu összeállításából mindezt megtudhatja. Utánajártunk annak, hogy a környező országokban mire kell ügyelni, ha autóval vágunk neki a nyaralásnak.

Bár egyre többen utaznak repülővel nyaralni, még sokan vannak, akik az autót választják. A hvg.hu utánajárt annak, hogy mire kell figyelni a környező országokban határátlépéskor és az autópályák mellett.

Horvátország

Horvát autópályák
© www.hac.hr
Az egyik legnépszerűbb üdülési célpont Horvátország, és közelsége miatt a legtöbben autóval utaznak a tengerpartra. Horvátországban az autópálya díjat a használattal arányosan kell fizetni, a fizetőkapuknál fizethetünk készpénzzel és bankkártyával is. Hogy ne érjen meglepetésként a díj, utazásunk elején a horvát autópálya-kezelő honlapján érdemes kiszámolni, mennyit kell majd fizetnünk. A horvát autópályákon 130 km/óra a legnagyobb megengedett sebesség. Az autóban legalább egy sárga fényvisszaverő mellénynek kell lennie.

Magyar állampolgárok valamennyi forgalomban lévő személyi igazolvánnyal beutazhatnak Horvátországba. A Külügyminisztérium honlapján lévő információk szerint a nem szervezett úton lévő turistáknak a beutazást követő 24 órán belül be kell jelentkezni a rendőrségen, vagy a helyi idegenforgalmi közösségnél. Ennek elmulasztásánál vagy késlekedésnél általában bevonják az útlevelet, és szabálysértési bírságot (10 ezer - 100 ezer forint közötti) szabnak ki.

Az utazásunk idejére összekészített élelmiszer csomagba továbbra sem ajánlatos nyers húst, házi készítésű hentesárut, tejterméket (könnyen romlandó élelmiszert) tenni, hiszen ezek bevitelét szinte minden ország tiltja - hívja fel a figyelmet a Vám- és Pénzügyőrség honlapja. Bármikor lehetnek továbbá olyan termékek, melyek - az utóbbi időkben is előfordult különböző állatok által terjesztett betegségek megakadályozása érdekében - ideiglenesen un. beviteli/kiviteli tiltó listára kerülnek. A horvát határőrök különösen ügyelnek ezek ellenőrzésére.

Szlovénia

www.amzs.si
A szlovén autópálya-kezelő honlapján is kiszámolható, mennyit kell fizetni a sztrádákon, a díjat itt is fizethetjük készpénzben is és kártyával is. Az autópályák és gyorsforgalmi utak mellett lévő benzinkutak többsége éjjel-nappal nyitva tart. Az autópályákon 130 km/óra a legnagyobb megengedett sebesség, ennek túllépése esetén szigorúak a bírságok.

Szlovéniában kötelező a fényszóró használata nappal is, illetve kötelező használni elől is, hátul is a biztonsági övet. Mobil csak kihangosítóval használható. Közlekedési szabálysértésnél a rendőr helyszíni bírságot is kiszabhat, és arra is jogosult, hogy elvegye a nem fizető külföldi okmányait. Az országban szabad minimális alkoholt (0,005 ezrelékes határig) fogyasztani, ez általában egy pohár sörnek vagy egy deci bornak felel meg.

Ausztria

Ausztriában előre meg kell venni az autópálya-matricát, és fel kell ragasztani a szélvédőre. Nappal is kötelező használni a fényszórókat még lakott területen belül is. A gépkocsiban annyi fényvisszaverő mellénynek kell lennie, ahány utas van, elakadáskor ezt használni is kötelező. Ausztriában előfordulhat, hogy közúti ellenőrzéskor megnézik a gépkocsi műszaki állapotát is, és ha közlekedésre alkalmatlannak találják, akkor bevonhatják a rendszámtáblákat.

Ausztriában is 130 km/óra a legmagasabb megengedett sebesség, és itt is lehet minimális (0,005 ezrelékes határig) alkoholt fogyasztani. Az autópálya információs honlapon többek között megtudhatjuk, mennyibe kerül a benzin, hol vannak útlezásárok.

Olaszország

© AP
Olaszországba személyi igazolvánnyal is be lehet lépni. Egyedül utazó, 18 év alattitól az olasz hatóságok kérhetik annak igazolását, hogy a szülők tudtával utazik, megfelelő anyagi feltételekkel rendelkezik és úticélja ellenőrizhető.

Olaszországban is kötelező a fényvisszaverő mellény használata, és mobiltelefont csak kihangosítóval lehet használni vezetés közben.

Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia (Oldaltörés)

Szlovákia

Szlovákiában is matricát kell vásárolni, ezt megtehetjük a határátkelőhelyeknél, illetve benzinkutaknál. Vannak nem díjköteles autópálya-szakaszok is, ezt "Bez úhrady" felirattal jelzik. A maximális megengedett sebesség autópályákon itt is 130 km/óra, ennek túllépéséért helyszíni bírságot is kiszabhatnak.

Október 15-től március 15-ig kötelező a gépkocsiknak a tompított fény használata lakott területen belül és kívül is. A tompított fény használatát ellenőrzik, elmulasztása kétezer koronás (14 ezer forint) büntetéssel jár. Mobiltelefont csak kihangosítóval lehet használni vezetés közben.

Ukrajna

Ukrajnában az első beutazás időpontjától számított hat hónapon belül összesen, legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak magyar állampolgárok. Az ukrajnai tartózkodáshoz szükséges anyagi fedezetet biztosítani kell. A beutazóknak regisztrálniuk kell magukat, ezt most már a határőrség végzi el útlevél-ellenőrzéskor. Ehhez ki kell tölteni egy adatlapot.

Az országban nem kell fizetni az autópálya-használatért. A legnagyobb megengedett sebesség 120 km/óra , egyes szakaszokon 90 km/óra. Alkoholt vezetők egyáltalán nem fogyaszthatnak.

Románia

Romániában autópálya-matricát kell vásárolni, a matricák ára az autó környezetvédelmi besorolásától függ. A román forgalmi engedély tartalmazza az Euro-minősítést. A külföldiek vagy igazolják ezt, vagy a legrosszabb minősítés szerinti díjat fizetik.

Belépéskor a határőrök kérhetik, hogy a turisták igazolják, rendelkeznek az ottléthez szükséges feltételekkel - ez napi száz eurót jelent. Az autópályákon 120 km/óra a legnagyobb megengedett sebesség. Súlyosabb szabálysértéseknél a rendőrség kilencven napra bevonhatja a jogosítványt, helyette adnak egy ideiglenes, csak Románia területére érvényes igazolványt. Az országban az autópályák mellett kamerákat szereltek fel, melyeken keresztül figyelik a forgalmat, illetve a rendőrség gyakran használ radarokat is. Romániába utazáskor a határátkelőhelyeknél fizetni kell az autó fertőtlenítésért.

Szerbia és Montenegró

A szerb autópályákon fizetőkapuknál kell fizetni dinárban. Pénzt váltani itt is lehet, de a hivatalosnál sokkal rosszabb árfolyamon, így érdemes előre váltani dinárt. Autópályákon a legnagyobb megengedett sebesség 120 km/óra, a magyar határ és Belgrád közötti szakaszon sok esetben 80 km/óra. A sztráda melletti benzinkutaknál csak kevés helyen lehet bankkártyával fizetni.

A turistáknak 24 órán belül regisztrálniuk kell magukat a helyi rendőrőrsön. Ha valaki ezt elmulasztja, akkor pénzbüntetésre, rosszabb esetben kitoloncolásra számíthat. Beutazáskor a határőröknek egy formanyomtatványon nyilatkozni kell arról, ha kétezer eurónál nagyobb összegű valutát viszünk az országba.