Kétharmadosokról egyeztetnek a Parlamentben

1 perc

2006.05.29. 13:35

Ötpárti egyeztetés kezdődött zárt ajtók mögött délután a Parlamentben a kétharmados törvényekről. A kormány szombaton küldte meg az ellenzéki pártoknak az Országgyűlésben kétharmados támogatást igénylő kilenc jogszabálytervezetet.

A kormány képviseletében Petrétei József igazságügyi miniszter és Hankó-Faragó Miklós államtitkár, valamint Szilvásy György, Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke vesz részt az egyeztetésen. Az MSZP-t Katona Béla frakcióvezető-helyettes, a Fideszt Répássy Róbert frakcióigazgató, jogi kabinetvezető, a KDNP-t Rubovszky György frakcióvezető-helyettes, az SZDSZ-t Fodor Gábor ügyvivő, az MDF-et Hock Zoltán alelnök képviseli.
 
A kormány szombaton küldte meg az ellenzéki pártoknak az Országgyűlésben kétharmados támogatást igénylő kilenc jogszabálytervezetet. Az átküldött törvénycsomag tartalmazza a miniszterhelyettesi poszt bevezetéséhez szükséges alkotmánymódosítást, a regionális választással kapcsolatos alkotmánymódosítást, az országgyűlési képviselők összeférhetetlenségével kapcsolatos új szabályozást, a pártfinanszírozási törvény és a mentelmi jog módosítását is.
 
Megküldték az ellenzéknek a jogalkotási törvényjavaslatot és az Országgyűlés házszabályáról szóló jogszabálytervezetet, a regionális önkormányzatok szerepének tisztázásra vonatkozó előterjesztéseket, a választási jogszabályok módosítását, amely a kisebb létszámú önkormányzatokra, Országgyűlésre, a megyei és fővárosi közgyűlések létszámának 20 százalékos csökkentésére tesz javaslatot már idén ősztől.
 
A Fidesz a kormánynak juttatta el pénteken a párt által kidolgozott demokrácia-törvénycsomagot, amelyben az ellenzéki párt 200 fős parlamentet javasol, valamint azt, hogy az Országgyűlés létszámát rögzítsék az alkotmányban. Indítványozzák, hogy a kormánytagok viseljenek személyes anyagi felelősséget a költségvetés teljesüléséért.
 
A Fidesz javaslata szerint nyilvánossá kellene tenni az országgyűlési képviselők és gazdasági társaságaik állami és uniós támogatását, a többségi állami tulajdonban lévő társaságok vezetőinek névsorát és díjazásukat. A közhatalmi feladatokat ellátó és közvagyonnal gazdálkodó tisztséget betöltő személyek esetében indítványozzák, hogy a vagyonbevalláson túl az adóbevallás is legyen nyilvános.