A legjobb válaszok a leggyakoribb állásinterjú-kérdésekre

3 perc

2006.06.12. 14:55

Bárki, aki valaha volt már állásinterjún, könnyedén tudna említeni néhány olyan kérdést, amelyet nagy valószínűséggel mindig feltesznek, amikor a munkára jelentkező hátteréről érdeklődnek. Bár a kérdések egyszerűnek tűnnek, helyes választ adni rájuk korántsem annyira könnyű. Tanácsaink segítségével azonban sikeres lehetsz.

A legegyszerűbb kérdésekre gyakran nem is
olyan könnyű jól válaszolni.
„Meséljen magáról”
A legegyszerűbb kérdések sokszor a legbonyolultabbak, hiszen hogyan is foglalhatnád össze az egész eddigi életedet pár percben. A válasz: sehogy. Ilyenkor ugyanis nem azt kérik, hogy regélj a gyermekkorodról és hasonlókról, hanem kizárólag szakmai szempontból beszélj magadról. Elsősorban olyasmikre koncentrálj, mint az előző munkahelyeden véghezvitt nagyobb teljesítményeid, azon képességeid és tulajdonságaid, amelyekből a legtöbb hasznot húztad karriered során, illetve ezek viszonya a leendő állásodhoz.

Ne az önéletrajzodat foglald össze néhány mondatban – hiszen ebből már van egy példánya az interjúztatónak – inkább meséld el, miként került a látókörödbe a cég, amelyhez jelentkeztél, majd magyarázd el, hogy adottságaid segítségével milyen módon járulhatsz hozzá a vállalat sikeréhez.

„Miért hagyta ott az előző munkahelyét?”
Felmondtál, leépítettek, elbocsátottak? Bármi történt is, ami miatt ismét állást keresel, minden bizonnyal el kell majd mesélned, hogyan keveredtél az állásinterjúra. Ilyenkor a legjobb amit tehetsz, ha őszintén előadod a farbát, s ennél is fontosabb, hogy végig a hozzáállásod végig maradjon pozitív. Nem szerencsés ugyanis, ha valaki az előző munkaadóját sározza az állásinterjún. Függetlenül attól, hogy mitől romlott meg a viszonyotok, nem ez a jó alkalom, hogy kiadd a mérgedet. Inkább beszélj arról, hogy az új munkahelyben rejlő lehetőségek kiaknázásától várod karriered további fejlődését, így látni fogják rajtad, hogy könnyedén megbirkózol a felelősséggel és a kihívásokkal.

Ha elbocsátottak az előző munkahelyedről: ne titkolózz, őszintén mondd el, hogy mi történt. Ne menj bele a személyes részleteibe a dolognak, inkább tedd hozzá, hogy milyen tanulságokkal szolgált a kirúgásod, s milyen irányba fejlődtél ennek köszönhetően. Nem szerencsés elferdíteni a valóságot, mert ha kiderül, hogy lódítottál, búcsút inthetsz a még meg sem szerzett állásodnak is.

Ha leépítettek, semmi rejtegetnivalód nincs, ha egy cég csődbe megy, vagy nehéz anyagi körülményei miatt lefaragja alkalmazottai számát, ez ellen nehéz bármit is tenni.

Ha felmondtál, megint csak légy pozitív és őszinte. Mondd el, mi volt a problémád az előző munkáddal, s tedd hozzá, hogy nagyobb felelősséget és kihívást keresel, s ezért tartod ideálisnak az állást, amelyért éppen interjúzol.

„Mi a legnagyobb gyengesége?”
Kulcsfontosságú, hogy miután megosztottad az interjúztatóval, hogy mely területen van még szükséged fejlődésre, tedd hozzá, hogy milyen lépéseket teszel, hogy ez a fejlődés valóban bekövetkezzen. Olyasmiről beszélj, amely fedi a valóságot, de érthető, illetve legalábbis ártalmatlan apróság. Egy valamire vigyázz, bármit is mondasz, győződj meg róla, hogy szakmai szinten értelmezhető a dolog – ezért nem jó válasz, ha azt mondod, hogy elfelejted meglocsolni a növényeidet, gondolj ki valami mást.

„Önnek van kérdése?”
Ragadd meg az alkalmat, hogy feltehess 1-2 számodra fontos kérdést. Ezzel az interjúztató tudtára adhatod, hogy végig figyeltél, illetve már korábban is foglalkoztatott az álláslehetőség. Megkérdezheted, milyen fejlődési lehetőséged van, ha az adott pozícióban helytállsz, illetve személyesebb légkört teremthetsz, ha megkéred az interjúztatót, mondja el melyek azok a dolgok, amelyeket szeret a céggel kapcsolatban.

Semmiképpen ne kérdezz a fizetésről, szabadságról, juttatásokról, mert ez azt a látszatot kelti, hogy kizárólag a kompenzáció miatt érdeklődsz a vállalat iránt. Feltétlenül kérdezz azonban magáról az állásról, illetve arról, hogy mi a következő lépés az állásinterjú során. Ne vidd azonban túlzásba, egy-két kérdés teljes mértékben elég lesz.