Bosznia beismerte, hogy együttműködött a CIA-val

1 perc

2006.06.14. 15:08

Bosznia-Hercegovina volt az Európa Tanács azon tagállama, amelyik elismerte, hogy terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) embereinek - vált ismertté szerdán Strasbourgban.

Az ET székhelyén nyilvánosságra hozták a tagállamok által a nemzetközi szervezetnek adott válaszokat abban a vizsgálatban, amely azt hivatott felderíteni, voltak-e titkos CIA-fogdák az ET-tagországokban, illetve igénybe vették-e terrorizmussal gyanúsított személyeket szállító CIA-repülőgépek a tagállamok légterét.

A bosnyák kormány az ET megkeresésére beismerte, hogy a boszniai rendőrség 2002 januárjában Szarajevó közelében átadott az amerikai hadseregnek hat algériai származású férfit, akik amerikai gyanú szerint az al-Kaida nemzetközi terroristahálózathoz tartoztak. Az észak-afrikaiakat azóta a kubai Guantánamo börtöntáborába szállították.

Terry Davis ET-főtitkár már április közepén sajtótájékoztatón közölte, hogy a szervezet egyik tagállama hivatalosan beismerte: terrorizmussal gyanúsított személyeket adott át külföldi ügynököknek. Davis akkor úgy fogalmazott, az átadásra olyan módszerek alkalmazása mellett került sor, amelyek nem veszik figyelembe az Emberi Jogok Európai Egyezményének és az Európa Tanács más jogi intézményeinek a normáit.

A kérdéskör azóta áll a figyelem előterében, hogy a The Washington Post című amerikai lap tavaly november elején arról számolt be: a CIA titkos kelet-európai létesítményekben tartott fogva és hallgatott ki terrorizmussal gyanúsított személyeket, mindenekelőtt az al-Kaida feltételezett tagjait. Mivel a vádak és cáfolatok egyre nagyobb port kavartak, az emberi jogok tiszteletben tartása felett őrködő nemzetközi szervezet, az Európa Tanács november végén hivatalosan is vizsgálatot indított. A tagállamok február végéig meg is küldték reagálásukat, s bár egyik sem ismerte el, hogy szerepet játszottak volna ilyen akciókban, Davis akkor más országok mellett mindenekelőtt Lengyelországot, Boszniát, Olaszországot és Macedóniát bírálta hiányos válaszuk miatt.

Az ET-tagállamok ugyanakkor kevés kivételtől eltekintve elismerték: nincsenek megfelelő eszközeik ahhoz, hogy hatékonyan ellenőrizzék külföldi ügynökök országuk területén végzett tevékenységét.