IMF kontra magyar kormány

1 perc

2006.06.22. 07:39

Magyarország a költségvetési problémait illetően változatlanul szemben áll a Valutaalappal címmel közölt elemzést a Financial Times. A szerzők szerint az IMF-ben a szociális kiadások lefaragását követelik, és nincsenek megelégedve pusztán adóemeléssel.

Krishna Guha Washingtonból és Chris Condon Budapestről jegyzett mai cikke emlékeztet arra, hogy június elején jelent meg a Valutaalap jelentése Magyarországról, amely feltűnően kemény bírálatot tartalmazott Magyarország gazdaságpolitikájával szemben. A jelentés így kezdődött: "A magyar államháztartást a deficit előirányzatok következetes áthágása jellemzi - ez aláássa a gazdasági stabilitást és növekedést." Az IMF akkor már ismerte a magyar kormány stabilizációs terveit és egyáltalán nem volt velük megelégedve. Szakértői szerint a magyar kormány nem veszi komolyan az ország súlyos pénzügyi helyzetét, és irreális terveket szövöget, hogy adóemelésekkel megoldhatja a problémákat. Az IMF szerint a június 10-i intézkedések nem fognak annyi extra költségvetési bevételt hozni, mint amennyit a kormány remél, mert még többen fognak kitérni az adófizetési kötelezettség alól, tovább gyengül az ország versenyképessége, megakad a gazdasági növekedés.

Vissza kellene fogni a szociális kiadásokat – ajánlja az IMF –, jobban megcélozva a valóban rászorulókat, mindezt anélkül, hogy a legszegényebbek érdekei sérülnének vagy a nyugdíjak vásárlóértéke csökkenne. A jó tanácsra nem igazán vevő a magyar vezetés – állapítja meg az FT. Mint Gyurcsány a lapnak kifejtette: nem akarom kritizálni a nemzetközi pénzügyi szervezetek tisztviselőinek attitűdjét, mi azonban a magunk útját járjuk – ez [mármint a szociális kiadások lefaragása – a szerk.) politikai dilemma, nem egyszerűen makrogazdasági.