Allergiabetegek, vigyázzatok!

2 perc

2006.06.29. 06:24

Minden korábbinál több szenvedést jósolnak szakemberek idén az Európában élő allergiabetegeknek, német orvosok pedig új, minden korábbinál veszedelmesebb allergének felbukkanásával riogatják amúgy is megrettent pácienseiket.

A 2006-os esztendő egyfajta "annus horribilis", azaz borzalmas év gyanánt fog bevonulni a krónikákba. Ennek oka elsősorban az idei időjárás. A tél ugyanis a legtöbb európai országban szokatlanul hosszú ideig tartott. A pollennaptár első "gonosztevői", a mogyoró és az éger általában már január-február hónapban elkezdenek virágozni. Idén azonban e két hónapban még túlságosan alacsony volt a hőmérséklet a virágzás megindulásához.

Emiatt csak márciusban bonthatták ki virágjaikat, a nyírfákon pedig a szokásos február helyett csak áprilisban pattantak ki a rügyek. Akkor viszont robbanásszerűen szórták szét virágporukat. Ennek köszönhetően átlagosan 40 százalékkal több pollen volt a közép-európai országok levegőjében, mint egy szokványos virágzású évben – írta a Der Spiegel.

A fák időközben mind elvirágoztak – június-júliusban már csak a szivarfa (Catalpa bignonioides) és a japánakác (Sophora japonica) virágzik Európában, ám ezek pollenje általában nem okoz allergiát. Most következnek azonban a lágyszárú "gonosztevők": a különböző fűfélék, rozs és üröm. Az időjárásból szakemberek arra következtetnek, hogy a lágyszárú pollentermelők is a szokásosnál bővebben szórják majd a légkörbe az allergiát okozó virágporukat.

Ráadásul már német földön is felbukkant egy szuper allergén növény, a hazánkban már nagyon is jól ismert parlagfű (Ambrosia artemisiifolia). Az Észak-Amerikából behurcolt jellegtelen növény évek óta egyre nagyobb területeket hódít meg Észak-Olaszországban, Franciaországban, Svájcban és Magyarországon. Tavasszal már észlelték első példányait Mannheim és Karlsruhe térségében, Kelet-Bajorországban, Cottbus és Magdeburg környékén. A meleg időjárásnak köszönhetően várhatóan Németországban is tartósan és tömegesen megtelepszik ez a kellemetlen növény.

Ez pedig igen tossz hír az allergiásoknak. A parlagfű ugyanis júliustól egészen októberig virágzik. Egy-egy növény akár egymilliárd pollent is képes kibocsátani - egy allergiás rohamhoz pedig már 11 pollen is elegendő egyetlen köbméter levegőben! A parlagfű virágpora a szelek szárnyán hatalmas távolságokat képes megtenni. Szászországban már kimutattak olyan parlagfűpollent, amely nagy valószínűséggel Magyarországról "repült" oda.

Habár a parlagfű elleni nemzetközi harc már megkezdődött, ennek megnyerése aligha lesz könnyebb, mint az amerikai elnök által a nemzetközi terrorizmus ellen meghirdetett keresztesháborúé – vélekedett a német hírmagazin. Minden egyes parlagfűtő 40-60 ezer magot érlel, ezek pedig akár 40 éven át is csírázóképesek maradnak.