Aki tudja, menekíti a pénzét Romániából, de mekkora lehet valójában a baj?

6 perc

2025.05.08. 08:24

Fájó lélektani határ alá zuhant a lej, a román jegybanknak milliárdokkal kellett segítenie, mert úgy kellene visszarántani a román gazdaságot a válság széléről, hogy nincs, aki ezzel foglalkozzon: a kormány megbukott, az elnökválasztás szélsőjobboldali győzelmet ígér. A HVG-nek nyilatkozott Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja, aki állítja, ők felkészültek a helyzet kezelésére.

Nem csak a politikai elemzők lepődtek meg, amikor megérkezett a román elnökválasztás eredménye, hanem a befektetők is elkezdték kimenekíteni a pénzüket az országból. A lej zuhanni kezdett, a Román Nemzeti Bank nagyjából kétmillió eurónyi pénzt költött arra egy nap alatt, hogy mentse az árfolyamot, de még így is csak lassítani tudták az esést.

És az árfolyamnál is nagyobb bajok jöhetnek még: egyre inkább az a kérdés, hogy abban az országban, amely nagyon sok politikai válságon ment már át úgy, hogy a gazdaságot nagyon nem ütötték ezek meg, most egy átlagosnál csúnyább, de mégiscsak egyszeri sokkhatás történt-e, amely majd visszarendeződik, vagy egy tartós, súlyos válság kezdődött-e el.

Mi is történt?

Hétfő reggelre lett meg a román elnökválasztás első fordulójának végeredménye: hatalmas fölénnyel nyert a szélsőjobboldali George Simion, mellette a volt bukaresti főpolgármester, Nicusor Dan jutott a második fordulóba – az eddigi szavazatarányokat elnézve nagyon nagy meglepetésnek kellene történnie ahhoz, hogy ne Simion legyen a végső győztes.

Önmagában ez még nem vészesen rángatta meg a lej árfolyamát és a Romániába vetett befektetői bizalmat, az viszont már túl sok volt a befektetőknek, amikor hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondott, a kormánykoalíció pedig szétesett.