A "csodagolyóval" elpusztíthatók a rákos sejtek?

1 perc

2006.07.03. 11:58

A rákkutatás egyik új eredményének felhasználásával ma már lehetséges az adott tumor sejtjeit úgy támadni, sőt elpusztítani, hogy a terápiás anyag a környező egészséges sejtekben nem okoz kárt.

A kutatók azt keresik, melyek a ráksejt, illetve a tumorszövet gyenge pontjai, mert ezek figyelembevételével kell az ellenstratégiát kidolgozni - hangzott el az Európai Rákkutatók Társasága (EACR) vezetőinek és szakértőinek részvételével megtartott tájékoztatón. A molekulárisan irányított kezeléseknek, a "csodagolyó" bevetésének nem is az a célja, hogy elpusztuljon a ráksejt, hanem inkább az, hogy ne szaporodjon – magyarázta a rákterápiában újdonságnak számító eljárást dr. Oláh Edit, a Magyar Onkológusok Társaságának elnöke.

Amíg nem ismertük a rák genetikai alapjait, 10-15 évre is szükség volt ahhoz, hogy egy-egy ígéretesnek mutatkozó molekulából gyógyszert fejlesszenek a kutatók. Mára az adott rákfajtára jellemző molekuláris célpontok feltárásával a tudomány számára gyorsabban vált lehetővé, hogy olyan gyógyszert állítson elő, amely az adott ráksejtben lévő fehérje hibás génjét pontszerűen veszi célba. Az addig mindenféle kezelésnek ellenálló daganatot ezzel a "varázsgolyóval" hatástalanítani lehet - közölte dr. Oláh Edit.
 
A "csodagolyó" kifejlesztőinek a daganatsejtek alkalmazkodó képességére is tekintettel kell lenniük, mert előfordul, hogy a betegség látszólagos eltűnése után a túlélő ráksejt, egy mutációs folyamat után, a továbbiakban már másik útvonalon támad. Ezért a napjainkban alkalmazott onkológiai kezelések stratégiája a leghatásosabb rákellenes készítmények kombinációjának bevetése.

Dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa elmondta, hogy 2007-ben megkezdődik az európai onkológiai ellátóhelyek akkreditációja. A tervek szerint ezekben a centrumokban a rászorulók igénybe vehetik a  szűrést, azaz a primér prevenciót, a komplex ellátást, a kezelést, a rehabilitációt, és a hospice szolgáltatást is. Az onkológiai központokat kutatási szempontból is akkreditálni fogják az Európai Unió szakemberei. A hazai lakosság figyelmét viszont arra hívja fel az intézet főigazgatója, hogy akinek onkológiai ellátásra van szüksége, ne azt keresse, a központot mennyire lakóhelye közelében találja, hanem a kényelmi szempontok helyett az életmentő szempontokat vegye inkább számításba, azt, hogy az akkreditált központban milyen magas minőségű ellátást kaphat.