Vegyünk vagy inkább béreljünk irodát?

2 perc

2006.07.17. 06:57

Még a kisebb cégek számára is gyakran kérdés, érdemes-e irodát bérelni ahelyett, hogy belevágnának a megvásárlásába. A bérleti díjat ugyanis sokan kidobott pénznek tartják, míg a vásárlást befektetésnek. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, mindkét megoldásnak vannak előnyei.

A kis és közepes vállalkozások örök dilemmája: venni vagy bérelni érdemes irodát. A probléma persze ritkán merül fel abban az esetben, ha megvan a szükséges több(tíz)milliós összeg a vásárláshoz. Inkább arról van szó, hogy a bérleti díj havi kipengetésére vagy a jelzáloghitel, esetleg lízingdíj havi törlesztésére fordítson a cég havi százezres nagyságrendű összeget.

Miért jó vásárolni?

Nézzük, miért lehet jó megvásárolni az irodát, és némi önerő mellett törlesztő részleteket fizetni a banknak vagy lízingcégnek. Az egyik ok: a törlesztés kiszámítható. Egy vállalkozásnál mi sem fontosabb, mint a költségtényezők tervezhetősége. Ha tudjuk öt-tíz évre előre, mekkora törlesztő részlete kell fizetnünk, állandó költségelemként számolhatunk vele, és üzleti tervünket is ennek megfelelően alakíthatjuk.

A hazai szabályozás szerint jobban is járhatunk ingatlan céges megvásárlásával, mint ha magánszemélyként vennénk. Az iroda vétele illetékmentes, ráadásul az ingatlan amortizálható, tehát adózás szempontjából is jól járunk. Igaz, a bérlet díj is leírható.

Ha az iroda esetleg a későbbiekben túl nagynak bizonyul, egy része kiadható kisebb partnercégeknek, amiből csak profit származhat. Az iroda megtermeli a beléfektetett pénzt, ha a hitel visszafizetése után sikerül eladni: ha jól választottunk, igazi befektetésként viselkedett ingatlanunk az évek során.

A rugalmatlan megoldás

Az eddigi meggondolások ellenére a vásárlásnak vannak komoly hátrányai is. Ha például a cég beindul, és hamar kinövi a megvásárolt irodát, jóval hamarabb kell váltani, mint a hitelt visszafizetnénk. Mint minden kényszerű helyzet, ez is jelentős anyagi veszteséggel járhat.

A vétel beindítása sokkal költségesebb, mint a bérleté. Az önerőn kívül a hitelköltségeket is állni kell (szerződéskötési díj, értékbecslés, közjegyző), ráadásul nekünk kell az irodát rendbe hoznunk.

Érvek a bérlés mellett

Ha béreljük az irodát, a legtöbbször jobb helyen, a belvároshoz vagy a jól menő üzleti negyedhez közelebb tehetjük meg, mintha vásárolnánk. A magas presztízsű városrészeken az ingatlanárak hihetetlenül magasak, a bérleti díjak viszont gyakran csak 10-30 ezer forinttal emelkednek. A könnyen megközelíthető, szép fekvésű, ügyesen berendezett irodával cégünk imázsa jelentősen növekszik.

Ha béreljük az irodát, tőkénk jóval könnyebben mozgatható: nincsen lekötve a jelzáloghitelhez szükséges önerőben. Ráadásul cégünk hitelképes marad, nem kell a kölcsön miatt lemaradni frissen nyíló lehetőségekről.

Ha ügyesen választunk, az irodaház levesz minden napi karbantartási és felújítási feladatott helyettünk. Így tehát a cég fejlesztésével, és nem az iroda állagának megóvásával, ügyintézésével megy az időnk.

Kidobott pénz

Ha egy vállalkozás vezetője nem akar irodát bérelni, annak elsősorban az az oka, hogy kidobott pénznek tartja. Valóban: az adómegtakarításon kívül ez a fix költség semmilyen hasznot nem hoz nekünk. Ráadásul nagyon ügyes szerződést kell kötnünk ahhoz, hogy ne kerüljön egyre többe a bérlet. Az évenként vagy évközbeni emelések jelentősen drágíthatják a cég működését.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség