MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig
A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.
A kormány azt szeretné, hogy az ATM-ek mintájára minden kistelepülésen is legyen palackvisszaváltó automata (DRS). Ez mennyire megvalósítható, illetve mi értelme van zsákfalvakba is automatát telepíteni?
Mi is most értesültünk erről a szándékról, egyelőre nem ismerjük a részleteket. A koncessziós szerződés szerint az ezer fő feletti településeken kell megoldani a visszaváltást, automatával vagy manuálisan. A visszaváltási rendszerben a PET-palacknál már elértük a 90 százalékos arányt, azaz jó az országos lefedettség. Országosan 4700 pontot biztosítunk, ebből 3 ezer az automata és 1700 kézi visszaváltó. A lakosság 94 százaléka így a saját településén – legalább egy helyen – tud visszaváltani. Folyamatosan érkeznek a jelentkezések, de a kisebb forgalmú és alapterületű üzleteknél a kézi visszaváltás felé tereljük az érdeklődőket, akik magas visszaváltási forgalom esetén akár automatára is válthatnak.
A termékek árában nem csak a palackonként 50 forint jelenik meg, a gyártók csatlakozási és szolgáltatási díjat is fizetnek, és ezt ráterhelik a fogyasztókra. Nem lehetne megoldani a rendszer működtetését extraköltségek nélkül?
A visszaváltási rendszer a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer speciális fajtája. Az EPR-ben a gyártó a felelős a begyűjtés és a kezelés költségéért, így hosszú távon is érdekelt abban, hogy minimalizálja a csomagolási anyagok mennyiségét, valamint hogy a hulladék könnyen begyűjthető és újrahasznosítható legyen. Szerintem nem a szemétszállítás díját kell emelni, hanem az finanszírozza az újrahasznosítás költségét, aki a hulladékká váló termék vagy csomagolás kibocsátásáért felel.

Észrevehető, hogy a rendszer bevezetése óta csökkent a DRS hatálya alá eső italok vásárlása?
Nem. De azt mondom, hogy ha ingyen lenne, akkor meg drasztikusan nőne a forgalom.
A gyártók minden forgalomba hozott italos csomagolás után előre befizetik a MoHunak az 50 forintot. Mire fordítják a vissza nem váltott palackok után megmaradt összeget?