Soha nem látott 1956-os fotók Budapesten
Eddig még soha be nem mutatott, ,56-os menekültekről készült képeket tett közzé csütörtökön az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselete Budapesten, a fotók a világszervezet genfi archívumából kerültek elő.
Közel félszáz felvételt tett közzé az ENSZ-szervezet DVD-n a forradalom emlékévében - jelentette be Melita H. Sunjic, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális sajtófőnöke a csütörtökön Budapesten tartott sajtóértekezleten. A fényképek 1956-62 között készültek Ausztriában, a nyugati államba érkezett a magyar menekültek mindennapjait mutatják be.
Az ENSZ munkatársai az archívumban található képek felét digitalizálták, a legjobb minőségű és a tartalmilag érdekes fotókat válogatták ki - mondta a sajtófőnök. A korabeli képaláírásokat ellenőrizték, javították és kiegészítéseket is írtak hozzájuk – tette hozzá.
A DVD-n a képeket időrendi sorrendbe helyezték, nyolc fejezetbe rendezték őket, minden egység részletes szöveges bevezetővel indul – mutatta be a lemezt Melita H. Sunjic. A sajtófőnök hangsúlyozta, hogy a felvételeket mindenki szabadon felhasználhatja, nem kell értük fizetni, nem lehet azonban kereskedelmi céllal hasznosítani ezeket. A DVD-ket nemcsak Magyarországon terjeszti majd az ENSZ menekültügyi szervezete, hanem egyebek mellett Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában is.
Egyelőre még csak DVD-n elérhető képeket az ősszel az emlékév keretében kiállítják majd a Corvin-közben létrehozott utcai tárlaton – mondta el Szajda Szilárd, a Miniszterelnöki Hivatal 56-os emlékbizottságának titkára.
A szervezet különleges kiadvánnyal készül az emlékévre. Októberben olyan könyv jelenik meg, amelyben a forradalomról szóló titkos ENSZ-anyagok, főtitkárnak szóló feljegyzések, közgyűlési határozatok mellett történészek tanulmányai olvashatók – hangsúlyozta Gömbös Ervin, a Magyar ENSZ Társaság főtitkára közölte.
Az 1951-ben létrehozott ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának első feladata az 1956-os forradalom utáni menekültáradat kezelése volt. A szervezet adatai szerint közel kétszázezer magyar hagyta el néhány hét alatt az országot, közülük 180 ezer Ausztriába, körülbelül 20 ezer pedig Jugoszláviába menekült. Az 1956-57-es akcióban a menekültügyi szervezet a világ harmincöt országában segített új otthont találni a hazájukat elhagyóknak, de abban is közreműködtek, hogy aki akart, az visszaköltözhessen Magyarországra.