Mi gyengítette a forintot?

1 perc

2006.08.01. 14:55

A forintot a nap első felében Járai Zsigmond jegybankelnöknek az euróbevezetés időpontját illető szkeptikus kijelentései, délután pedig a vegyesen értelmezett amerikai adatok gyengítették a bankközi devizapiacon. Az eurót fél négy tájban 273,80/90 forinton jegyezték, szemben a hétfői 272,20/30-as árfolyamnál.

A forint 57 bázisponttal 3,01 százalékra csökkent a plusz/mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A reggel még 272,20 forinton jegyzett euró délelőtt 273,30 forintra erősödött, amihez hozzájárult Járai Zsigmond jegybankelnök
egy kijelentése - mondták a piacon. Egy konferencián a Magyar Nemzeti Bank első embere kételyeinek adott hangot még az euró 2013-as bevezetését illetően is.  
   
A délután közölt amerikai személyi jövedelmi adatok, valamint az emelkedő olajárak hatására ismét lábra kaptak olyan vélemények, hogy az amerikai kamatok emelkedhetnek. Az adatok közzététele után eladási hullám indult el a feltörekvő piacokon, és az euró 274 forint közelébe jutott, ahol azonban technikai ellenállási pontot szintet sejtenek kereskedők. A közép-európai régió valutái a forintnál kevésbé gyengültek.
 
A dollár a nemzetközi piacokon erősödött, Budapesten délután 214,70/80 forintra emelkedett az amerikai valuta jegyzése a hétfői 213,01/18 forintról.  Az állampapírok másodpiacán is zavart okoztak az amerikai makrogazdasági adatok. Az amerikai állampapírok hozamemelkedését követve a magyar állampapírok benchmarkjai is nőttek. Az egy évnél rövidebb lejáratokon 15 bázisponttal, a hosszabbakon 8-13 bázisponttal mentek feljebb a referenciahozamok, a három éves lejáraton 13 bázispontos emelkedés után ismét 8 százalék fölé került a referenciahozam.

Az augusztusi tartalékolási periódust 6,90/7,00 százalékos overnight kamattal kezdte a bankrendszer, 30 bázisponttal magasabban a hétfői tomnext kamatnál.A hosszabb lejáratokon nem volt különösebb aktivitás. Az MNB
ügyvezető igazgatója a forint kibocsátásnak hatvanadik évfordulójára rendezett konferencián további kamatemelés valószínűségéről beszélt, ám hangsúlyozta, hogy nincs szó előre beprogramozott kamatemelési ciklusról, hanem eseti döntések sorozatáról.