Gátat akar szabni a bevándorlásnak a brit belügyminiszter

1 perc

2006.08.07. 10:20

A bevándorlás optimális szintjének meghatározását javasolta John Reid brit belügyminiszter, reagálva a brit közvéleményben tapasztalható aggodalomra a bevándorlási hullám növekedése miatt.

Reid a BBC-nek adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy ne tegyék a bevándorlás ügyét a "pártok politikai futballjának" tárgyává, és józan, kulturált vitára szólított fel a Nagy-Britanniát érintő "bevándorlási kihívással" szemben. Szerinte meg kell szabadulni attól az előítélettől, hogy mindaz, aki a bevándorlásról akar beszélni, "valamilyen módon rasszista".

Azt mondta, fontos megnyugtatni az állampolgárokat, hogy iskoláik és kórházaik "nem lesznek túlterhelve", munkaszerződéseiket fenntartják, hangsúlyozva emellett, hogy az ellenőrzés alatt tartott, irányított bevándorlás "nélkülözhetetlen, képzett munkaerőt adhat Nagy-Britanniának".

Javasolta, hogy új, független bevándorlási szakemberek határozzák meg "a bevándorlás optimális szintjét" az ország gazdasági szükségleteinek és társadalmi stabilitásának figyelembevételével. Ez az új tanácsadó testület a belügyminiszter elképzelései szerint a jövő év áprilisától kezdené meg munkáját. Reményét fejezte ki, hogy az általa elképzelt "bevándorlási pontrendszer", amely előnyben részesítené azokat a munkavállalókat, akik a brit gazdaság által igényelt készségekkel, képzettséggel rendelkeznek, és amelyet a következő egy év során vezetnének be, megnyugtathatja az aggódó közvéleményt.

Reid nyilatkozata abban az időszakban hangzott el, amikor a miniszterek arról vitáznak, hogy bevezessenek-e egy hétéves átmeneti munkavállalási tilalmat az Európai Unióhoz jövőre csatlakozó két új kelet-európai ország, Románia és Bulgária állampolgárai számára.

Az eddigi felmérések azt mutatják, hogy a bevándorlás mértéke jövőre jóval csekélyebb lehet annál, mint amit a Lengyelország és hét más kelet-közép-európai állam (köztük Magyarország) EU-csatlakozása után Nagy-Britanniában regisztráltak. A brit Társadalompolitikai Kutatóintézet mintegy 66 ezer új bevándorlóra számít jövőre, míg a belügyminisztérium becslései szerint számuk 60-140 ezer lehet.

A bevándorlók száma 2004-ben Nagy-Britanniában 223 ezer volt, ami jóval magasabb a korábbi évekénél, és szoros kapcsolatban áll az EU-bővítéssel. A statisztikai hivatal adatai szerint a legtöbb bevándorló fiatal, egyedülálló férfi. A nem angliai születésű letelepedettek száma 1992 óta 44 százalékkal 5,6 millióra emelkedett az 59 milliónyi összlakosságon belül.