Német kapcsolatai is voltak a terroristáknak?
Állítólagos német kapcsolatokkal is rendelkeztek a nagy-britanniai terroristák.
A belügyminisztérium államtitkára, August Hanning a Welt am Sonntagnak adott, de valamennyi vasárnapi lap által ismertetett nyilatkozatában egyértelműen utalt arra, hogy a merénylettervekkel gyanúsított iszlám terroristák a hatóságok információi szerint "német szálakkal" is rendelkeztek. Németország azonban - legalábbis ezen információk alapján - nem szerepelt a közvetlen támadási célpontok között - közölte az államtitkár, utalva arra, hogy a német hatóságok folytatják a nyomozást.
Az ügyben várhatóan hamarosan állást foglal a német hírszerzés, a Bundesnachrichtendienst (BND) is. Konkrét részletek egyelőre nem ismeretesek, annyi azonban kiszivárgott, hogy az egyik őrizetbe vett terrorista korábban Hamburgban élt, de még a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli merényletek előtt New Yorkba repült, s azóta nyoma veszett.
Aggasztónak nevezte a kialakult helyzetet televíziós nyilatkozatában Wolfgang Schaeuble belügyminiszter is, ugyanakkor óvott a pánikkeltéstől. "Komolyan kell vennünk az iszlám terrorizmus fenyegetését" - hangoztatta a belügyminiszter, de hozzátette, hogy nézete szerint a Németországban élő muzulmánok távolról sem radikalizálódtak olyan mértékben, mint Nagy-Britanniában.
A miniszter konkrétan nem utalt az érvényben lévő biztonságpolitikai koncepció módosítására, amit elsősorban konzervatív politikusok az elmúlt napokban mind hangosabban követeltek. Azt azonban elengedhetetlennek nevezte, hogy a repülőtéri biztonsági ellenőrzéseket erőteljesen és hosszabb távra megszigorítsák. Szavaiból kitűnt az is, hogy a kormány az ősz folyamán napirendre tűzi annak a terrorellenes adatbanknak a létrehozását, amelyet a tavalyi nagykoalíciós megállapodás a belbiztonság erősítésének céljából irányzott elő.
A kereszténydemokrata CDU-t képviselő belügyminiszterhez hasonlóan nyilatkozott a koalíciós partner szociáldemokraták (SPD) elnöke, Kurt Beck is, aki egyetértett Schaeubléval: a német állampolgároknak nincs okuk arra, hogy állandó félelemben éljenek. Ugyanakkor Beck is szükségesnek nevezte a koalíciós megállapodás biztonságpolitikai részében foglaltak megvalósítását. Az elhangzott nyilatkozatokban egyikük sem utalt arra a felvetésre, hogy a német hadsereget, a Bundeswehrt is bevethessék terrorelhárítás céljából.
Magas rangú német politikusok ugyanakkor először fogalmaztak meg bírálatot a brit hatóságok tájékoztatási politikájával szemben. Élükön Günther Beckstein bajor belügyminiszterrel azt hangoztatták ugyanis, hogy a londoni hatóságoknak már korábban és részletesebben kellett volna informálni egyebek között Németországot a tervezett merényletkísérletekről.