Miért gurult be Tarlós?

3 perc

2006.08.26. 16:25

Tarlós István óbudai polgármester, főpolgármester-jelölt elismerte, valóban mondta MDF-es politikus társának: „ne ravaszkodj, mert leverem a szemüveged és ráugrok". A III. kerületi MSZP-s alpolgármester megvédte Tarlóst, aki az MDF székház ügye és egy közpark eladása körüli vitában vesztette el hidegvérét.

© Dudás Szabolcs
"Nem értek egyet azzal, hogy Tarlós Istvánnak útszéli stílusa lenne. A III. kerületben sok más önkormányzattal ellentétben nincs izzadságszag a levegőben. A munka hatékonyságát segítő stílus véleményem szerint mellőzi a felesleges modorosságot, ugyanakkor teret enged akár a polgármester személyét is érintő kritikus megjegyzéseknek is. Emlékeim szerint Tarlós még soha nem sértődött meg, ha a képviselőtestület tagjai közül bárki kötetlenebbül szólt hozzá, mint az elvárt politikai hangvétel” - nyilatkozott a hvg.hu-nak Pető György, a III. kerület MSZP-s alpolgármestere.

Az SZDSZ-es sajtótájékoztatón szombaton bemutatott - botrányosnak ítélt - hangfelvétel hátteréről Tarlós az InfoRádiónak elmondta, egy rendkívül hosszú és fárasztó ülésen Szénási János MDF-es politikustársa olyan témával állt elő - az MDF-es pártszékház ügyével -, ami miatt elszakadt nála a cérna.

Tarlós István a hvg.hu-nak ezt azzal egészítette ki, hogy az MDF "át akarta verni" a III. kerületi önkormányzatot az MDF-székház eladásával. Ezután szólalt fel Szénási János - "meglehetősen sunyin" -, hogy az Óbudai testület suskusol a 26 hektáros közpark bérbeadásával.

Óbudai Városháza
Az MDF helyi szervezete a rendszerváltáskor az óbudai Pete Ferenc téren több száz négyzetméteres épületet kapott, ezt azonban sem kihasználni, sem fenntartani nem tudta, több százezer forint adósságot halmozott fel az Óbudai Önkormányzatnál.

A megoldást Szegner László, az MDF helyi elnöke abban látta, hogy mint a párt vezetője, megbízza saját cégét az épület üzemeltetésével. Ezt az önkor-mányzati testület elutasította.

„Ezzel ugyan a ház még hivatalosan az MDF tulajdonában marad, de könnyen előfordulhat, hogy hamarosan a cég birtokába kerül” – mutattak rá az ügylet ellenzői, gyakorlatilag az MDF-eseken kívül minden résztvevő. Ezután a testület felkérte az MDF országos központját, adjon biztosítékot arra, hogy házat csak az eredeti pártcélokra fogják használni. Az MDF azonban nem válaszolt a felkérésre – magyarázta Pető György.

Székházügy:van vagy nincs? (Oldaltörés)

Az óbudai képviselők vélelmeit Marosi Andrea ügyvéd okleveles könyvvizsgáló is megerősítette: „Egy üzemeltetői szerződés akár kulcs is lehet a tulajdonjog megszerzéséhez .Ez még inkább így van, ha az ingatlan nyilvántartásban nem szereplő használati jogot átengedem egy cégnek, és ezt kiegészítem egy opciós egyezséggel, ami szerint pár éven belül az üzemeltető jogot formálhat az ingatlan megvételére. Mivel az üzemeltetői szerződésnek nem kell a földhivatalban megjelennie, az egész teljes titokban tartható"- nyilatkozta a hvg.hu-nak az ügyvédnő.

Óbuda címere
Szerettük volna megkérdezni Szénási Jánost is, de nem tudtuk elérni. Helyette Katona Kálmán, az MDF főpolgármester jelöltje nyilatkozott. „A III. kerületben nem tudok székházügyről. Tudomásom szerint senki nem akarta megvenni az óbudai székházat, mivel a Demokrata Fórumban a helyi szervezetek nem önálló jogi szervezetek, csak az elnökség vásárolhat ingatlant, az pedig sosem tett ilyet. Érdekes lenne ugyanakkor megnézni, hogy az óbudai MSZP, SZDSZ hogyan vásárolta meg a székházát.  A Tarlós-féle szemüvegszéttaposós kifakadás oka pedig nem az MDF székház ügye volt. Képviselőnk szóvá merte tenni, hogy egy nagyon értékes budai területet a képviselőtestület három forintos négyzetméter áron adná bérbe - mondta el Katona Kálmán.  

Ami pedig a közparkot illeti, mint megtudtuk, a bérbeadásra felkínált 26 hektár feltöltött rekultivált bányaterület, amelynek besorolása maximum két százalékos beépíthetőséget tesz lehetővé. Az óbudai bevásárlóközpont mögött elterülő zöldet sport- és szabadidő központ kialakítására akarta bérbe adni a III. kerület. Először a Cratis Rt-nek, de ők visszaléptek, ezt követően pedig a Tőkepartner Kft-nek. A cég salakos és műanyag teniszpályát, nyári-téli mini golf pályát, csúszdaparkot, wellness szolgáltatásokat nyújtó épületet egy EU szabvány szerinti játszóteret és egy kutyafuttatót tervez a területre. Noha a döntést a július 27-i testületi ülésen meghozta az önkormányzat, az MDF kifogása után a polgármester felfüggesztette a szerződésről szóló döntést. A soron következő testületi ülésen újra napirendre kerül a bérbeadás, ám addig az önkormányzatnál átszámolják, mekkora hasznot hozhat a 3 forintos négyzetméterenkénti ár.