Virtuális valóságot vetítenek a csőlátók szemüvegére
A szemüvegre vetíti a környezet áttetsző rajzzá alakított képét, s ezzel segít tájékozódni a beszűkült látóterű embereknek, más néven csőlátóknak amerikai mérnökök egyik új találmánya.
A „virtuális valóság” mintájára „megnagyított valóság” (augmented-reality) fantázianévvel ellátott készüléket Eli Peli szemész és biomérnök (Harvard Medical School, Boston) és munkatársa, Gang Luo tervezte.
A szemüvegre szerelt nagylátószögű kamera képét egy viselhető, gyufaskatulya nagyságú számítógép dolgozza fel. Megkeresi a tárgyak körvonalait, kihagyja a felesleges részeket, és csak egy vonalas vázlatot hagy belőle, amit aztán a szemüveg egyik lencséjére vetít.
Eddig úgy próbáltak a beszűkült látóterű embereken segíteni, hogy kicsinyítő szemüveget adtak nekik, ami a szokásos látóteret összepréselte. Ettől a tárgyak távolabbinak látszottak, s nehéz volt megkülönböztetni az apró részleteket. Emellett a csőlátók véletlenszerűen szokták keresgélni amit nem látnak, a vetített kép viszont céltudatossá teszi a keresést és negyedére csökkenti a ráfordított időt.
A kutatók beszámolója találmányukról és a csőlátó betegekkel végzett kísérleteikről a nemzetközi Szemészeti és Látáskutató Társaság (ARVO) szakfolyóiratának szeptemberi számában fog megjelenni – adta hírül a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.