Elfogadták az erőszakmentességről szóló politikai nyilatkozatot
Az Országgyűlés elfogadta Az erőszak ellen és a békességért című ötpárti nyilatkozatot. Az erőszak ellen csak két fideszes képviselő nem szavazott. A szocialista Ujhelyi István szerint ezentúl komolyabb rendőri fellépés lesz a randalírozók ellen.
Erőszakos képek. Galéria. © Stiller Ákos |
Kollégánknak előzőleg az Országgyűlés Nemzetbiztonsági, valamint Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának zárt ülése után Ujhelyi István, az MSZP politikusa nyilatkozott, aki elmondta: ezentúl sokkal erőteljesebben kell fellépni a randalírozók ellen. Ez azért nem történt meg, mert elképzelni sem tudták, hogy olyan atrocitásokra kerül sor, mint hétfő éjszaka - mondta a politikus, hozzátéve: ezentúl ez másképp lesz. Párttársa, Vadai Ágnes munkatársunkkal közölte: a pártok között egyetértés van abban, hogy a közrendet vissza kell állítani, hiszen a vélemény-nyilvánítási szabadság is csak törvényes keretek között működhet. A kormánypártok a gyülekezési jog megváltoztatását kezdeményezik.
Simicskó István, a Parlament nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s képviselője kollégánknak ugyanakkor elmondta, szerintük a törvények jók, csak be kell tartani és tartatni őket. "Nem a rendőrség hibája, hogy a politikai döntéshozók, vagyis a kormányfő, s a rendészeti miniszter között kommunikációs zavar volt" - mondta lapunknak Simicskó.
Az ötpárti nyilatkozat |
"Hazánknak mindenkor igazmondásra, őszinteségre, tisztességre, nyugalomra és rendre van szüksége" - olvasható a nyilatkozatban. A dokumentum szerint a rendszerváltás vívmányai csak akkor érvényesülhetnek, ha azok gyakorlásakor a különböző ideológiai áramlatok és demokratikus politikai erők képviselői tiszteletben tartják az alkotmányos rendet. Egy alkotmányos köztársaságban a demokrata nem fél és nem is kelt félelmet senkiben, mert a rend nem jelent veszélyt a szabadságra, a szabadság pedig nem fenyegeti a rendet. "Mi, a parlamenti pártok képviselői ezért arra szólítjuk fel hazánk polgárait, hogy politikai vitáikat az erőszak eszközét egyértelműen elutasítva, a más nézetek képviselőivel szembeni toleranciával, az ország nyugalmának és rendjének megőrzése mellett folytassák le" - emeli ki a nyilatkozat. A szövegben az is olvasható, hogy az ország alkotmányos berendezkedése elegendő eszközt ad mindenkinek ahhoz, hogy véleményének, vagy tiltakozásának hangot adhasson. "Az ország rendjéért és a polgárok biztonságáért érzett felelősségünktől vezérelve ezért felszólítjuk mindazokat, akik az elmúlt órákban a békés és demokratikus tüntetéseket rendbontással zavarták meg, mások testi épségét szándékosan veszélyeztették, vagyonában kárt tettek, hogy haladéktalanul hagyjanak fel ezekkel a cselekményekkel, és tartózkodjanak a további jogsértésektől" - zárul a dokumentum. |