Pénzügyi elemzők: Gyurcsány távozása űrt hagyna maga után
A Lehman Brother's fontosnak tartja, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hatalmon maradjon, legalábbis a következő hónapokig. A befektetési ház szerint ugyanis addigra a jövő évi költségvetést már elfogadják, és előbbre juthatnak a hosszabb távú reformtervek kidolgozásában is.
Amennyiben Gyurcsány távozna, azt a piac egyértelműen negatívan ítélné meg, de ha távozása a hatalomból azután történne meg, hogy a „dolgokat már elrendezte”, Magyarország pozitív középtávú kilátásai nem változnának. „Néhány hónap múlva, még Gyurcsány kiválása sem változtatna a hosszabb távú reformok helyzetén, szemben azzal, ha azonnal távozna” - olvasható a Dow Jones beszámolójában.
A tőkekivonást Magyarországról féken lehet tartani mindaddig, amíg a mostani kormány hivatalban marad - vélekedik a CIB Bank. A piacok várhatóan idegesek maradnak a következő napokban, a forint és az államkötvények hektikusan mozoghatnak a kedvezőtlen hírek hatására. A CIB Bank a magyar piacok stabilizálódására nem számít az október 1-jei választások előtt.
A Credit Suisse értékelése szerint Gyurcsány Ferencnek, a pénzügyi megszorító program atyjának távozása a forint euróárfolyamát a 280-as szintre vinné le. (Az árfolyam jelenleg 273,5 euró/forint.) „Gyurcsány kiválása űrt hagyna maga után, felhígulna a pénzügyi csomag és elérhetetlen távolságba kerülne 3,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél.”
A Calyon stratégája szerint a magyarországi zavargások valószínűbbé teszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank szeptember 25-i értekezletén tovább emeli majd az irányadó kamatokat. A központi bank korábban már utalt arra, hogy az infláció az augusztusi 3,5 százalékról 5,5-6,0 százalékra gyorsul szeptemberben, ami szeptemberi kamatdrágítást tehet indokolttá, ahelyett, hogy várnának ezzel a negyedik negyedig.