Dohányzó kismamák lerombolják az újszülött immunrendszerét

1 perc

2006.09.30. 08:52

A terhesség alatti dohányzás károsan befolyásolhatja a születendő gyermek immunrendszerét, és ezzel magyarázható, hogy a dohányzó kismamák gyermekeinél gyakoribb az asztma és más légúti megbetegedések kialakulása – állapították meg ausztrál kutatók.

A tudósok azt már korábban észlelték, hogy a dohányzó anyák kisbabái a nemdohányzókénál gyakrabban szenvednek a légzőrendszer megbetegedéseitől, a jelenség pontos okát azonban nem ismerték. Csupán feltételezték, hogy a dohányfüstben lévő nikotin módosítja a baba immunrendszerében lévő biológiai receptorokat, amelyeknek az volna a feladatuk, hogy felvegyék a harcot a baktériumokkal és legyőzzék azokat. A nyugat-ausztráliai Perth egyetemén végezték az első olyan vizsgálatot, amelynek célja az okok feltérképezése volt.

Tüzetesen vizsgálták 60 dohányzó és 62 nemdohányzó anyától született baba szervezetét, különös tekintettel az anyaméhen kívüli élet első szakaszában működő, úgynevezett veleszületett immunrendszer sajátosságaira, s az azt működtető, különböző vegyületekre.

Megállapításuk szerint azoknak a gyermekeknek a szervezetében, akiknek anyja a terhesség alatt sem mondott le dohányzási szenvedélyéről, a normálisnál jóval kevesebb termelődött az úgynevezett interleukin-6 elnevezésű vegyületből, valamint a tumorsejteket pusztító alfa-faktorból.

Az eredmény arról tanúskodik, hogy a magzati élet során elszenvedett károsodás már az anyaméhben gyengíti az újszülött immunrendszerét, és lassítja a környezeti hatások által a kisgyermekkor későbbi éveiben kialakított, szerzett immunrendszer kifejlődését.