Biomasszából állít elő üzemanyagot a Honda és a RITE

2 perc

2006.10.04. 11:50

Az Innovatív Földi Technológiák Kutatóintézete (RITE) és a Honda kutatással és fejlesztéssel foglalkozó leányvállalata bejelentette, hogy közös kutatásaik eredményeként létrehoztak egy technológiát etanol előállítására lágy biomasszából, ami megújuló, növényi eredetű erőforrás.

© autocar.co.uk
A bioetanol elégetésekor keletkező széndioxid termelését ellensúlyozza a növényi fotoszintézis, így nem növekszik a légkörben jelen lévő széndioxid mennyisége. A bioetanol ezért igen figyelemreméltó, széndioxid-semleges üzemanyag, ami hatékony választ kínálhat a globális felmelegedés problémájára.

A létező bioetanol-gyártásnak mindazonáltal korlátot szab a felhasználható alapanyagok – például az étkezési célra is használt cukornád és takarmánykukorica – korlátozott mennyisége. Közös kutatási programjukban a Honda és a RITE olyan alaptechnológiát dolgoztak ki, amivel a lágy biomasszában (mint az emészthetetlen levelek, és növényi szárak) található cellulózból és hemicellulózból nyerhető etanol. Ez idáig nem volt megoldott a biomasszának etanollá történő átalakítása, így az új eljárás jelentős lépés a biomassza üzemanyag-termelés céljából történő hasznosítása felé.

A RITE fejlett biotechnológiájának és a Honda mérnöki kapacitásának integrációja révén újonnan létrehozott RITE-Honda eljárás megnyitja az utat a cellulózból és hemicellulózból történő etanol gyártás előtt, ami lehetővé teszi az üzemanyag-termelés jelentős bővítését.

Hogyan készül a bioetanol? (Oldaltörés)



Az eljárás a következő műveletekből áll:
I. Előkezelés a cellulóznak a lágy biomasszából történő kinyerésére
II. A cellulóz és hemicellulóz szacharidizációja
III. A cukor etanollá történő átalakítása mikroorganizmusok révén
IV. Etanol finomítás

Pár liter benzinnel beéri a Honda Insight
A jelenleg használatos technológia mellett a cellulóz és hemicellulóz kinyerése közben melléktermékként keletkező fermentáció-gátlók megzavarják a cukor etanollá történő átalakítását végző mikroorganizmusok tevékenységét, ezért az eljárás rendkívül rossz hatásfokkal működik. Eddig még nem sikerült megfelelő megoldást találni erre a problémára, ami a legnagyobb akadálya volt a lágy biomasszából történő alkoholtermelésnek.

A vegyipari termékek előállításához mikroorganizmusokat alkalmazó biotechnológiák kifejlesztéséről világszerte elismert RITE azonos nevű eljárása igen magas hatásfokkal működik, és a bioetanol gyártásához kapcsolódó egyéb eredményeket is hozott.

Most a RITE és a Honda sikerrel fejlesztették ki a RITE-Honda eljárást, ami számottevő mértékben csökkenti a fermentáció-gátlók káros hatását. A RITE-Honda eljárás sikere mögött részben a RITE törzs felhasználása áll, ami egy, a cukrot alkohollá alakító mikroorganizmus, részben pedig a Hondának az alkoholtermelés hatásfokát a hagyományos, cellulóz-alapú megoldásokhoz képest jelentősen javító technológiája.