Havi egymilliárd dollárt spórol Közép-Európa az olajon
A nyár vége óta tartó meredek olajáresés több százmilliárd dollár jövedelem-átcsoportosítást eredményez a feltörekvő térségbeli termelőktől a fogyasztókhoz, de a feltörekvő piacokon belül a négy legnagyobb közép-európai gazdaság havonta milliárdos megtakarítást ér el importszámlájában, áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétfőn kiadott szektorelemzésében.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci helyzetjelentéseket is közlő háza szerint július óta 22 százalékkal zuhant a világpiaci olajár, az akkori 77 dolláros „extrém csúcsról” a jelenlegi, 60 dollár körüli szintre.
Az elemzés szerint ez a zuhanás – amelyet több fémpiaci termék jelentős gyengülése is kísért – nettó negatív hatással jár a globális feltörekvő térségre. A 17 dolláros olajárzuhanás – ha a következő egy teljes évben nem fordul vissza az árfolyamat – ugyanis 500 milliárd dolláros jövedelem-átcsoportosításnak felel meg a termelőktől a fogyasztókhoz, áll a Barclays Capital hétfői londoni elemzésében.
A ház szerint a feltörekvő térségen belül a három legnagyobb vesztes a Közel-Kelet (120 milliárd dollár), Oroszország (42 milliárd dollár) és Latin-Amerika (30 milliárd dollár).
A Barclays Capital megjegyzi, hogy a 60 dolláros olaj sem nevezhető olcsónak, így a termelő országokra nehezedő nyomás „ez idő szerint” valószínűleg nem lesz jelentős. Sok termelő ország azonban meglehetősen gyorsan beépítette az igen magas olajárakat gazdaságpolitikai döntéseibe. Például a venezuelai költségvetés kiadási oldala az idén rendkívül gyorsan nőtt, és az országnak igen jelentős kiadási lefaragásokat kell végrehajtania már a következő hónapokban, ha el akarja kerülni a szélsőségesen magas államháztartási deficitet.
A fő nyertesek között van a feltörekvő Ázsia, főleg Kína. A kínai kereskedelmi adatokban ez jó eséllyel már meg is jelent: az ország külkereskedelmi többlete a harmadik negyedévben, szezonális kiigazítással, éves szintre számolva 190 milliárd dollárra ugrott az év korábbi szakaszaiban mért 100 milliárd dollár körüli szintekről.
Jóllehet az abszolút számokat tekintve más feltörekvő gazdaságok nem húznak ekkora hasznot az olajárak eséséből, azoknak az országoknak azonban, amelyeket magas külkereskedelmi hiány nyomaszt, ez rég várt megkönnyebbülést hoz, áll az elemzésben. A Barclays Capital számítása szerint Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, valamint Törökország és Dél-Afrika együttes külkereskedelmi deficitje havi 1 milliárd dollárral csökkenhet a következő negyedévben.