Észak-Korea legalább három atomrobbantást tervez

2 perc

2006.10.19. 06:21

Legalább három kísérleti atomrobbantást hajt végre Észak-Korea, amely tájékoztatta erről Kínát, az amerikai kémműholdak pedig lázas tevékenységet tapasztaltak a lehetséges robbantási helyszíneken - vált ismertté amerikai felderítési forrásokból. George Bush amerikai elnök eközben óva intette Phenjant attól, hogy atomfegyvereket adjon el.

Amerikai felderítési források szerint három észak-koreai helyszínen tapasztalható fokozott mozgolódás, amelyet a nukleáris robbantás előkészületeként lehet értékelni. Emellett ugyancsak amerikai felderítési források közölték, hogy Phenjan magas fokú készültségben tartja rakétabázisait, ahonnan néhány napon belül ballisztikus rakétákat indíthat.

Az NBC amerikai tévéhálózat arról számolt be szerdán, hogy az észak-koreai katonai vezetés tájékoztatta Kínát: nukleáris robbantási kísérletsorozatot készül végrehajtani. 

A távol-keleti körúton tartózkodó Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy amerikai rádiónak nyilatkozva megerősítette, hogy Washingtonnak vannak értesülései az észak-koreai nukleáris robbantási előkészületekről. Hozzátette viszont, hogy az Egyesült Államok szerint ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül végre is hajtják a kísérleteket. 

Csütörtökön Szöulba érkezett Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, aki szeretné elérni, hogy Dél-Korea is támogasson minden Észak-Korea elleni szankciót. A washingtoni diplomácia irányítója előzőleg Tokióban folytatott megbeszélést. Rice pénteken Pekingbe utazik, majd moszkvai látogatással zárul körútja. Célja, hogy egységes álláspontot alakítson ki e négy ország kormányával a Phenjannal szemben elrendelt büntetőintézkedések végrehajtásáról.
 
Bush óva inti Phenjant

Az ABC News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában Bush kijelentette, hogy súlyos következményekkel járna Észak-Koreára nézve, ha Iránnak vagy az al-Kaidának nukleáris fegyvereket adna át. Az amerikai elnök az Észak-Koreában október 9-én végrehajtott föld alatti kísérleti atomrobbantás után már figyelmeztetett arra, hogy nukleáris anyagok bármiféle átadását úgy fogják tekinteni, mint az Egyesült Államok biztonságának súlyos veszélyeztetését.

Bush nem részletezte, hogy mit ért súlyos következmények alatt. Leszögezte azonban, hogy ha olyan hírszerzési értesülésekhez jutnak, amelyek szerint az észak-koreaiak atomfegyver átadására készülnek, az Egyesült Államok azt megakadályozza, akár vízi, akár légi úton próbálják eljuttatni az észak-koreaiak a szállítmányt.

Az iraki helyzetről szólva Bush párhuzamot vont a Vietnamban 1968-ban megkezdődött Tet-offenzívával. Az észak-vietnami hadsereg és a Vietkong erői támadások sorozatát hajtották végre az amerikai csapatok ellen, ami aláásta az amerikai közvélemény bizalmát a győzelem esélyét illetően és elkoptatta Lyndon B. Johnson elnök politikai támogatottságát.

Utalt arra, hogy Irakban is fokozódott az erőszak, miközben Amerika a novemberi félidős választásokra készül. Bush szerint az iraki lázadók azt hiszik, hogy az amerikaiak ráunnak az iraki erőfeszítésekre, és meghátrálásra kényszerítik a kormányzatot. Hangsúlyozta, hogy ez azonban nem fog megtörténni, bármennyire is ezt akarják elérni az al-Kaida vezetői.