HÖOK-tüntetés: „Nem kell tandíj!”

2 perc

2006.10.19. 16:48

Négyezer egyetemista és főiskolai hallgató gyűlt össze a Budai Várban csütörtök délután, hogy a kormány által bevezetett hallgatói részhozzájárulás, azaz a tandíj ellen demonstráljon. Álláspontjuk szerint a kormányzat kiárusítja a fiatalok jövőjét, noha a jelenlegi intézkedési csomagnál számos jobb, okosabb és takarékosabb megoldást javasolt már a HÖOK. Helyszíni tudósítás.

A várakozásokkal ellentétben mindössze négyezer egyetemista és főiskolás gyűlt össze a Dísz téren, hogy tiltakozzon a kötelező tandíj bevezetése ellen – tájékoztatott a hvg.hu munkatársa.

Az alacsony részvételt Keszthelyi Kornél, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Közlekedésmérnöki Karának hallgatója azzal magyarázta, hogy ez a megmozdulás jóval szervezetlenebb, mint az eredeti, szeptember 21-ére tervezett demonstráció.

Elmondása szerint akkoriban minden előadás után a felsőévesek felírták a táblára a tüntetés helyét és idejét, ez a szertartás most elmaradt. Három hete még a Budapesti Műszaki Egyetemről is szervezett csoportok készültek a demonstrációra, de a szűk hely miatt többen elálltak részvételi szándékuktól a látványos és csendes ellenálláson.

Keszthelyi Kornél szerint fontos, hogy ottlétükkel demonstrálják, hogy igazságtalan a kormány intézkedése, amely a leendő egyetemisták, a mostani hallgatók gyermekeinek jövőjét nehezíti. „Különösen igaz ez azokra a családokra, ahol három gyermek van és azok négy éven belül születtek. Sorshúzással fogják eldönteni, hogy melyik gyerek tanuljon tovább?” –fogalmazta meg kétségeit a BME hallgatója.

A Hallgatói Önkormányzat azt javasolta, hogy a ki nem használt kreditek után fizessen a diák, hiszen, ha valaki fölvesz egy tárgyat, de lusta bejárni az órákra, vagy nem készül fel kellően a vizsgára, akkor fizessen, mégpedig kreditenként 5 ezer forintot. Egy hatkredites matematika vizsga esetében ez 30 ezer forintot jelent, ami súlyos anyagi megterhelés azoknak, akik például a Budapesti Műszaki Egyetemen egy félévben többszázezer forintos tandíjat fizetnek.

Helyszíni tudósítónk beszámolt arról is, hogy a HÖOK javasolta: szüntessék meg az „utazó professzorok” többletállásait. A Budai Várban csoportosuló diákok szerint „aki most elkezd tandíjat fizetni, az biztos, hogy nem fog a jelenlegi kormányzatra szavazni négy év múlva.”

A demostráción Justin Fenech, az Európai Hallgatói Szervezetek (EFIB) vezetője tört magyarsággal az európai diákok támogatásáról biztosította a Budapesten összegyűlt egyetemistákat és főiskolásokat. „Azért vagyunk itt, mert a kormányzat kiárusítja a felsőoktatáshoz való jogotokat”- lelkesítette a tömeget Fenech. „Veletek vagyunk, magyarok!”, mire a tömeg lelkesen reagált: „Nem kell tandíj!”

Egy magát megnevezni nem kívánó szülő szerint tarthatatlan a kialakult helyzet. „A gyerekeink jövője a tét, sokaknak már a mindennapok is problémát jelentenek, egyre nagyobb terhek hárulnak a családokra, elképzelni sem tudom, hogy fognak ezentúl egyetemre és főiskolára járni a gyerekeink” – tette hozzá a tüntetés résztvevője.