„Ott a kés a filmipar torkán” – mit kockáztat Magyarország Trump filmes büntetővámjával?

9 perc

2025.05.06. 04:30

Magyarország számára is komoly fenyegetést jelent Donald Trump legújabb ötlete: százszázalékos védővámot vetne ki azokra az amerikai filmekre, amelyeket külföldön forgatnak – például Magyarországon, ahová évente több százmilliárd forintot hoznak az ilyen produkciók. Az adószakértő szerint a rendelkezés tönkretenné az iparágat, a hazai filmes produkciók egyelőre nem félnek, szakmai források szerint az is kérdéses, megvalósítható-e Trump elképzelése.

A tőle megszokott hangnemben lengette be Donald Trump, hogy 100 százalékos vámot vetne ki a külföldön forgatott amerikai filmekre. Az amerikai elnök szerint ugyanis egyes országok kedvezményekkel „csábítják” magukhoz a filmeseket, hogy az amerikai filmek ne Amerikában készüljenek el, amitől Hollywood „nagyon gyorsan haldokolni” kezdett.

Trump szerint mindez nemzetbiztonsági kockázatot jelent, így aztán utasította a Kereskedelmi Minisztériumot, valamint az USA külkereskedelmi képviselőjét, hogy vessenek ki százszázalékos büntetővámot a külföldön készült amerikai filmekre. A nemzetbiztonsági kockázat azonban azért is jó indok, mert így egy elnöki rendelettel kivetheti a vámot.

Trump most a külföldön forgatott filmeknek üzent hadat, ez Magyarországot is érinti

Az elnök a jelenséget nemzetbiztonsági kockázatnak nevezte, és százszázalékos vámmal fenyegetőzik, miközben Magyarország is szépen profitált az elmúlt években az itt forgatott amerikai produkciókból.

Trump kirohanása nem előzmény nélküli: az elnök már januárban kinevezett három „különleges nagykövetet” – Sylvester Stallonét, Mel Gibsont és Jon Voightot –, épp azért, hogy „visszahozzák” Hollywoodba a külföldi országok miatt „elveszített” filmes üzleteket. Akkori nyilatkozata szerint ezek az üzletek épp az utóbbi négy évben, Joe Biden elnöksége alatt „vesztek el”, noha valójában a filmforgatások kiszervezése jóval korábban megkezdődött: Magyarország a 2010-es évek eleje óta foglalkozik kiemelten a – többek közt – amerikai filmek forgatásának Magyarországra „csábításával”, de olyan gigaprodukciókat, mint a Mátrix- vagy A Gyűrűk Ura-filmek már negyedszázada is külföldön (például Új-Zélandon és Ausztráliában) vettek fel. Trump akkor közölte: a három szebb napokat látott filmsztár javaslatai alapján fogja elhozni Hollywood új aranykorát, ami – mint minden az elnök kommunikációjában – nagyobb, jobb és erősebb lesz, mint valaha.

John Voight, Mel Gibson és Sylvester Stallone a különleges filmnagykövetek
AFP

Ausztrália és Új-Zéland már reagált is a hírre: a két ország vezető politikusai siettek kifejezni, továbbra is kiállnak a filmipar mellett, akármit is jelent be Trump.

Nem büntetővámra, szövetségi támogatásra lenne szükség

De mit szól ehhez vajon maga a haldokló, vagyis Hollywood, amely Trump szerint a végpusztulás szélén táncol? Nos, az amerikai filmiparnak sok mindenre szüksége van, de épp az elnök által bejelentett vámra semmiképpen – derül ki a Variety cikkéből.