Barroso: hálásnak kell lennünk 1956 örökségéért

2 perc

2006.10.23. 11:08

Mindannyiunknak hálásnak kell lennünk az 1956-os magyar forradalom hőseinek örökségéért - mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen hétfőn a Parlamentben. A politikus úgy értékelte a meghívást: a modern Magyarország elismeri az Európai Unió szerepét.

"1956. október 23-án Magyarország és a magyarok a szabadságra szavaztak, és ebben reményt, emberi méltóságot ajánlottak, kínáltak fel egy egész nép számára" - mondta az Európai Bizottság elnöke a magyar közjogi méltóságok és a magas rangú külföldi vendégek előtt, hozzátéve: ezzel rendkívüli bátorságról tettek tanúbizonyságot, a következmények pedig mélyebbek és hosszabb távúak voltak, mint akkor bárki gondolta.

José Manuel Barroso megfogalmazása szerint az 1956-os forradalom a tettek és a gondolatok forradalma volt, hősei egy jobb sorsért küzdöttek, felkelésükkel kinyilatkoztatták: szabadság nélkül az élet elviselhetetlen. Erre a bátor lépésre a kommunista válasz elnyomás, gyilkosság és hazugság volt - jelentette ki.

Mint mondta, a forradalom meggyújtotta a szabadság fáklyáját. A tűz újra fellángolt 1968-ban a prágai tavasz idején, jelen volt, amikor diktatúrák megbuktak Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban, és később inspirálta azokat is, akik a szabadságért küzdöttek és előidézték 1989-ben a berlini fal leomlását.

Az európai politikus kiemelte: 1956 forradalma nyitotta meg az utat és alapozta meg az Európai Unió létrejöttét; korábban a kommunista diktatúrák megakadályozták Közép-Európa országait, hogy elfoglalják méltó helyüket az európai közösségben.

José Manuel Barroso rámutatott arra, hogy a történelmi igazságtalanság ellenére '56 forradalma a szabadságról és a demokráciáról szólt, olyan értékekről, amelyek nagyon fontosak az Európai Unió számára. Az Európai Bizottság elnöke szerint azonban ezeket az értékeket sosem szabad "tényként elfogadnunk", mert akkor veszélyeztetjük azokat. Példaként említette a szólás- és gondolatszabadságot. A politikus kijelentette: ,56 hőseinek bátorsága új demokráciák megalapozásához és Európa újraegyesüléséhez vezetett, "sikerült begyógyítanunk a sebeket Európa arcán". 

José Manuel Barroso hozzátette, hogy Magyarország megtalálta saját magát, helyét az Európai Unióban, az ország által az elmúlt tizenhat évben elért érdemek alapvető fontosságúak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a reformoknak folytatódniuk kell; új lehetőségek állnak Magyarország előtt, amelyeket egységes célok alapján meg kell ragadni.

"Magyarországra szüksége van Európának" - hangsúlyozta. Megfogalmazása szerint együtt kell lépnünk, hogy Európa nyitott, nagylelkű, eltökélt legyen, szembe tudjon nézni a kihívásokkal, meg tudja mutatni a világnak: lehetséges egy jobb jövőt építeni. "Ez olyan üzenet, amelyet az '56-os hősök is magukénak vallhatnának" - mondta az Európai Bizottság elnöke, magyar nyelven hozzátéve: az Európai Unió köszönti a magyar hősöket.