Készházépítők: sok a feketemunka, megszűrnék a vállalkozókat

1 perc

2006.10.26. 09:38

Csak szakmai engedéllyel rendelkező vállalkozó építhessen lakást - szorgalmazza az ÉVOSZ Könnyűszerkezet Építő Szakmai Tagozata. Idén 1600 MAKÉSZ védjeggyel ellátott készház épül az országban.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Könnyűszerkezet Építő Szakmai Tagozata évek óta szorgalmazza, hogy a jogosultsággal nem rendelkező építési vállalkozókat a szakma szorítsa ki a piacról (nem utolsósorban a jogi környezet átalakítását szorgalmazva). A könnyűszerkezetes lakásokat (készházakat) építőket különösen érzékenyen érinti a fekete vállalkozók piaci jelenléte. A készházas építők ugyanis mind az anyagért, mind pedig a munkavállalóiknak legálisan fizetnek, így szükségszerűen drágábbak.
 
"Csak arra a házra adjon ki az építési hatóság használatbavételi engedélyt, amelynek a kivitelezője is írásban nyilatkozik az általa végzett munka megfelelő minőségéről" - mondta első javaslatként Kárpáti József, a tagozat elnökhelyettese. Jelenleg csak a felelős műszaki vezetőnek kell hasonló nyilatkozatot tennie. A tagozat következő javaslata - osztrák mintára - az, hogy csak régiós vagy országos szakmai regisztrációt felmutató építési vállalkozó adhasson nyilatkozatot. A használatbavételi engedélyben pedig rögzíteni kelljen a kivitelező nevét és regisztrációs számát.
 
A jogosultsággal rendelkező cég kössön felelősségbiztosítást - szól a következő javaslat. Így ha csődbe megy, a szavatossági kötelezettségét a biztosító fogja fizetni. A javaslatok között szerepel még, hogy állami támogatást csak az az építtető kaphasson, aki az eddig bemutatott feltételeknek eleget tett. 
 
Az idén körülbelül 1600 MAKÉSZ védjeggyel ellátott könnyűszerkezetes ház épül fel. (Miután ezek szinte kizárólag családi házak, az arányukat is ildomosabb a családi házakhoz viszonyítani, így körülbelül 10 százalékos arányt kapunk. Ausztriában az idén elkészülő 6000 készház az új családi házak harmadát teszi ki.) A MAKÉSZ végjegyet csak olyan cég kaphatja meg, amely a maga könnyűszerkezetes technológiáját minősíttette, és átadáskor típusigazolványt ad át az építtetőnek. A Könnyűszerkezet Építő Szakmai Tagozat saját maga által létrehozott minősítés tehát egyfajta védjegy, amit a szakma garantál.