Van megoldás a hasmenést okozó rotavírus ellen

8 perc

2006.10.30. 12:06

A fertőzéses eredetű hasmenések mintegy 80 százalékát vírusok okozzák, melyek közül - főként a téli hónapokban – leggyakoribb a rotavírus okozta megbetegedés. Általában járványos formában jelentkezik, híg, vizes székleteket előidézve, enyhébb-súlyosabb általános tünetekkel kísérve. Megelőzésére a gyermekorvosok a higiénés módszereken túl eddig nemigen tudtak mit tanácsolni, ám immáron Magyarországon is elérhető az első védőoltás a rotavírus fertőzés ellen.

A rotavírusok okozta betegségek következtében 87 ezer kisbaba kerül évente kórházba, és több mint 700 ezer orvosi vizit válik szükségessé európai viszonylatban. Összességében az EU-ban élő 23,6 millió 5 éven aluli gyermekből megközelítőleg 3,6 millió kapja meg a betegséget minden évben.

Mi a rotavírus?

Humán rotavírus
A rotavírusok a világon mindenhol jelen vannak, és minden életkorban okozhatnak fertőzést. Legveszélyeztetettebbek a csecsemők és a kétéves kor alatti kisgyermekek, a kiszáradás fokozott rizikója miatt. A vírus a szervezetbe kerülését követően a vékonybél sejtjeit fertőzi meg, szaporodásának következtében elpusztítja a megfertőzött gazdasejteket. Elsődlegesen a vékonybél bolyhainak csúcsán lévő sejtek károsodnak. E sejtek felelősek a szénhidrátok emésztéséért és a folyadék felszívódásáért. A fertőzés tehát a szénhidrátok bontásának zavarához vezet, és a bélen keresztüli nagy mennyiségű folyadékvesztéssel jár.

A rotavírus okozta hasmenésben szenvedők nagy mennyiségű vírust ürítenek székletükkel már a tünetek jelentkezése előtt és a betegség elmúlását követően is. A vírus igen ellenálló a különböző környezeti tényezőkkel szemben. Kézbőrön órákig, fertőzött játékokon, háztartási eszközökön, egyéb tárgyakon napokig képes túlélni. Már néhány kórokozó elegendő a betegség kiváltásához. Zárt közösségekben, (bölcsődék, óvodák, család, kórházi osztályok) leggyakrabban a szennyezett kezek által terjed emberről-emberre. Emellett légutakon keresztüli fertőzés is előfordulhat, főként cseppfertőzés útján.

A szervezetben az első természetes rotavírus fertőzés átvészelését követően antitestek termelődnek, melyek teljes védelmet ugyan nem nyújtanak, de részleges védőhatásuk miatt a későbbi fertőzések kevésbé súlyos tüneteket okoznak. Az ismételt fertőzések leggyakrabban az élet első 3-5 évében jelentkeznek.

Ajánlott a védőoltás

© Dripnet
A hvg.hu által megkeresett szakértő, Dr. Kovács József elmondta, hogy a rotavírus fertőzés elleni vakcina kifejezetten a prevenciót szolgálja. Azért is javasolt a teljes oltási sor beadása fél éves kor alatt, mert a fertőzés leggyakrabban 2-24 hónapos kor közt fordul elő természetes körülmények között. Mivel a rotavírusnak sok törzse okoz hasmenéses megbetegedést, egy adott törzzsel való fertőzés legfeljebb csak részleges védelmet nyújt egy másik törzs okozta betegség ellen. Ilyen elméleti alapon tehát adható a vakcina rotavírus fertőzésen már átesett kisgyermeknek is, ha a fél éves életkort még nem érte el. Ezen korcsoportban a védőoltás a természetes fertőzés által kiváltott védettséget erősítheti, anélkül, hogy súlyos mellékhatással számolni kellene. Ugyanakkor a csecsemőkori hasmenéseknek számtalan más kórokozója is lehet, és a kiváltó ok kimutatása nem mindig lehetséges. Bizonytalan eredetű hasmenéses megbetegedés után is javasolható a rotavírus elleni vakcina.

A rotavírus fertőzés pontos diagnózisát a hasmenéses székletminta laboratóriumi vizsgálatával lehet bizonyítani. (A rotavírus ellenanyag kimutatására immunológiai vizsgálatokat használnak.) Ezeket a laboratóriumi módszereket rutinszerűen nem használják, de nagy segítséget nyújtanak közegészségügyi vizsgálatokhoz.

Milyen tünetekkel jár? (Oldaltörés)



© Dripnet
A rotavírusok a csecsemők és kisdedek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek a leggyakoribb okozói világszerte. Az óvodáskor végére gyakorlatilag minden kisgyermek legalább egy alkalommal megfertőződik, és a betegség annál súlyosabb, minél fiatalabb életkorban történik. A hat és huszonnégy hónap közötti kisbabák a legveszélyeztetettebbek, mivel náluk nehezebb a folyadékpótlás, és emiatt könnyen kiszáradhatnak. A rotavírus fertőzés felnőtteket, különösen idős embereket is érinthet, ám a kisgyermekkor után ritkán okoz súlyos kiszáradást. A rotavírus gyakorlatilag az összes gyermeket megfertőzi világszerte, nemtől és szociális helyzettől függetlenül.

A rotavírus fertőzésből a legtöbb beteg maradványtünetek nélkül gyógyul ki, de sorozatos hasmenés és hányás esetén a kisgyermekek könnyen kiszáradhatnak a súlyos folyadék- és sóvesztés következtében. Amennyiben a kiszáradást nem kezelik megfelelően, az súlyos sokkos állapothoz, szívritmus zavarhoz és akár halálhoz is vezethet.

Arra a kérdésünkre, hogy a rotavírus összefügg valamilyen később, akár idősebb korban jelentkező gyomor- és bélrendszeri betegséggel, elváltozással, Dr. Kovács József elmondta: A szövődménymentes rotavírus fertőzésnek hosszú távú gasztrointesztinális maradványtünete nem ismert, de a komplikációknak lehetnek később is következményei. A bélrendszer nyálkahártyájának károsodása miatt másodlagos felszívódási zavarok jelentkezhetnek súly-stagnálással vagy súlyvesztéssel. A sorozatos hányások, hasmenések kiváltotta elektrolit-zavar és kiszáradás - kezeletlen esetben - maradandó központi idegrendszeri károsodásokat is okozhat.

Magyarországon a betegség leggyakrabban a hidegebb (téli) hónapokban alakul ki, és általában 3-7 napig tart. A beteg már a tünetek megjelenése előtt néhány nappal is fertőz. Rövid, pár napos lappangási idő után viharos gyorsasággal alakul ki a vizes hasmenés. Ez napi 5-10 (vagy akár több) vizes széklet ürítését jelenti. A csecsemők és kisdedek folyadék- és sóháztartása könnyebben felborul, mint a nagyobb gyermekeké. A folyadékvesztés egyik jellegzetes tünete a súlyvesztés. Az ürített vizelet mennyisége csökken, a bőr száraz tapintású, a szem karikássá, a nyelv és a nyálkahártyák szárazzá válnak. A kutacs besüpped, a láz magasra szökik, ritkán tudatzavar, lázgörcs is kialakulhat.

Miként kezelhető?

Jelenleg nincs megfelelő gyógyítás a rotavírus fertőzésre. A kezelés csak a tüneteket enyhíti, legfontosabb a kiszáradás megelőzése. Hányás esetén többször, kevesebb mennyiségű folyadék adása javasolt. A megfelelő összetételű folyadék cukrot, nátriumot és káliumot is tartalmaz (pl.: cukros vagy mézes tea). Üdítő italok, édes gyümölcslevek, sós folyadékok (mint pl. levesek), illetve forralt tej fogyasztása nem javasolt, mivel a vér nátrium szintjét emelhetik, és tovább ronthatják a hasmenést. A súlyosan kiszáradt, sokkos állapotú gyermekek, akik szájon keresztül nem képesek folyadékot fogyasztani, kórházi kezelésre, infúzióra szorulnak. A különböző gyógyszerek, mint például az antibiotikumok, hányáscsillapítók, hasmenés ellenes gyógyszerek használata nem javasolt, kivéve, ha azt a kezelőorvos külön ajánlja.

Megelőzés (Oldaltörés)



A rotavírus elleni vakcina

Az oltóanyagban használt RIX4414 vírustörzs a 89-12 számú törzsből származik, amelyet eredetileg Dr Richard Ward fejlesztett ki Cincinnati-ban levő gyermekklinikán (Children’s Hospital). Ez az elsőként engedélyezett /törzskönyvezett, legyengített (attenuált) vírust tartalmazó, szájon át adható védőoltás, amely védelmet nyújt a súlyos, rotavírus eredetű hasmenések ellen, és ezen belül az egyre gyakoribbá váló törzsekkel szemben is. A vakcina immunválaszt stimuláló képessége nagyfokú, és együttadható az összes fontos gyermekkori védőoltással. Az európai törzskönyvezés mellett további 33 országban engedélyezték bevezetését (16 latin-amerikai országban, köztük Brazíliában; a Fülöp-szigeteken és Szingapúrban, mint az első ázsiai országokban), engedélyeztetési eljárását további 75 országban kezdték meg. Szomszédunkban, Ausztriában hivatalosan ajánlják beillesztését az életkorhoz kötött védőoltások közé.

A rotavírus nagyfokú fertőzőképessége miatt nehéz megakadályozni a betegség terjedését, ám szájon keresztül beadandó védőoltással megelőzhető. Kétféle védőoltás létezik. Az egyik védőoltásban használt vírustörzs emberi eredetű, és két adag szükséges belőle a védettséghez. Az első oltás 6 hetes életkortól adható, a második 4 hét múlva. A korai védelem kialakítása céljából 24 hetes életkorig mindkét adagot be kell adni, mivel a rotavírus fertőzés leggyakrabban 6-24 hónapos életkorban észlelhető. Ez a készítmény együtt adható minden, az európai országok védőoltási rendjében szereplő csecsemőkori vakcinával, így a magyar oltási rendbe is beilleszthető. Az oltóanyag bevezetését eddig 33 országban engedélyezték, és 4 millió adagot forgalmaztak a 2005-ben történt törzskönyvezése óta. A másik védőoltásban szarvasmarha-ember eredetű vírustörzseket használnak, és 3 adagot kell 4 hét különbséggel beadni 26 hetes életkorig. Ez a védőoltás is beilleszthető a magyar oltási rendbe.

A rotavírus elleni vakcinát szájon át (orálisan) kell alkalmazni. Dr. Kovács József ezzel kapcsolatban elmondta: A védőoltás a természetes fertőzést igyekszik utánozni, azaz a legyengített, élő oltóvírus a gyomor-bélrendszerbe jutva a vadvírushoz hasonló életutat jár be (szájon át kerül a szervezetbe, szaporodik, kapcsolatba lép az immunrendszerrel), anélkül azonban, hogy betegség tüneteket provokálna. Ugyanakkor a vadvírushoz hasonló szerkezete (=antigenitása) miatt a helyi és általános védelmet kialakítja a természetes fertőzések ellen.

Sem az oltás előtt, sem az oltást követően nem kell korlátozni a baba étel- és italfogyasztását. Mivel a vakcina szájon át adandó, érdemes azonban arra figyelni, hogy ne jóllakottan, teli pocakkal érkezzen a csecsemő az oltásra a visszaöklendezés elkerülése miatt.

A rotavírus elleni védőoltás beadható a hazai kötelező oltásokkal együtt (azokkal egyidőben, vagy a köztük levő időszakokban is). Mivel az injekciós tűvel adott védőoltások felvételekor előfordul, hogy a csecsemő sírva fakad, érdemes a szájon át adható rotavírus elleni védőoltással kezdeni, ha egy időben történik az immunizáció a kötelező injekciós oltással.

Új védőoltási rend

Életkor

2006. január 1-jétől

0-6 hét

BCG

2 hónap

DTPa-IPV-Hib

3 hónap

DTPa-IPV-Hib

4 hónap

DTPa-IPV-Hib

15 hónap

MMR

18 hónap

DTPa-IPV-Hib

3 év

DTPa-IPV

6 év

DTPa-IPV

11 év

dt

11 év

MMR

14 év

Hepatitis B

A védőoltást vényköteles, csak orvos írhatja fel. Az oltóanyagot patikákban lehet megvásárolni. Valószínűleg a gyógyszertár nem tartja készleten, ezért arra kell felkészülni, hogy a recept leadása után rendeli meg a patika. Ez Budapesten 1 nap, vidéken 1-2 napot vesz igénybe.

Annak ellenére, hogy a készítmény könnyen beadható, mindenképpen orvosi szakellátást igényel: Magyarországon a védőoltások rendjét törvény szabályozza, és ennek alapján vakcinációt csak orvos végezhet. Ennek egyik oka, hogy a védőoltás beadása előtt szükség van a kórelőzmények feltárására, és részletes orvosi vizsgálatra, amelyekkel a lehetséges ellenjavallatokat igyekszik az orvos kizárni. Ezért a készítmény csak orvosi rendelőben, szakmai felügyelet mellett alkalmazható. Az orvos a védőoltások beadását egyrészt az oltott egyén „Oltási könyvében” regisztrálja, másrészt rendszeresen jelenti a felelős hatóságoknak (ANTSZ) – mondta Dr. Kovács József.

Tipp

Az orvoshoz menet hozzuk el csak a vakcinát a gyógyszertárból, közvetlenül az oltás előtt, mivel – hasonlóan más védőoltásokhoz – ezt az oltóanyagot is hűtőszekrényben, +2- +8 °C fokon kell tárolni.

A védőoltások nem gyengítik az immunrendszert, mindössze egy kicsit „működtetik”, azaz sokkal enyhébb formában ismertetik meg a kórokozókkal az immunrendszert, mint a valóban betegséget okozó baktériumok, illetve vírusok tennék.