Kiszabadult az Afganisztánban elrabolt fotós

1 perc

2006.11.03. 14:32

Az Afganisztánban elrabolt olasz sajtófotós, Gabriele Torsello pénteken kiszabadult elrablóinak fogságából. Az Emergency nevű olasz segélyszervezet jelentette be a hírt.

Emergency, a segélyszervezet

A Gino Strada olasz sebészorvos által alapított szervezet a háborúk civil áldozatainak megsegítésére összpontosít tevékenységében, s ennek jegyében kórházakat működtet Afganisztánban és számos más, háború sújtotta országban. Az emberrablók kezdettől fogva az Emergency laskargáhi kórházába juttatták el üzeneteiket Torsello ügyében.

Olaszország kabuli nagykövete megerősítette a sajtófotós kiszabadulásának hírét, és közölte, hogy az olasz férfi jó egészségben vészelte át fogságának napjait. "Személyesen nem találkoztam vele, de a hozzám érkezett információk szerint jó egészségnek örvend" - mondta a vezető olasz diplomata Torsellóról.

Gabriele Torsello pénteken, helyi idő szerint kora délután (közép-európai idő szerint késő délelőtt) nyerte vissza szabadságát. Az Emergency munkatársai mentek a szabadon bocsátott fotósért; egy Kandahárba vezető úton, az emberrablók telefonos üzenetében megadott helyen találtak rá.

Az ismeretlen emberrablók kezdetben azt követelték Torsello szabadulása fejében, hogy az olasz hatóságok küldjék vissza Afganisztánba az olasz földön menedékjogot nyert Abdul Rahmán afgán állampolgárt, akit hazájában büntetőeljárás alá vetettek, amiért áttért a muzulmán hitről a kereszténységre. (Az iszlám törvénykezésben ez halállal sújtható "bűncselekmény".)

Később letettek e követelésükről, és egy másikkal álltak elő. Az Afganisztánban szolgáló olasz katonák kivonulását akarták ekkor már elérni az olasz fotós szabadon engedéséért cserébe. Nem ismeretes, miért mondtak le most e követelésük teljesüléséről is. Az olasz nagykövet mindenesetre hangoztatta, hogy olasz részről nem fizettek váltságdíjat az emberrablóknak, akikről egyébként továbbra sem lehet tudni, kik ők, tartoznak-e valamilyen szervezethez, s ha igen, melyikhez. (Egyes olasz sajtójelentések szerint a fanatikus szunnita muzulmán tálibok - az ország korábbi urai - vétkesek a dologban, de semmilyen konkrét adat nem támasztotta alá ezt a feltevésüket.)