A Harcosok klubja írója, Chuck Palahniuk reagált a HVG-nek az Orbán Viktor-féle Harcosok klubjára
A Harcosok klubja szerzője az ellenzéknek és az óvatos kimaradóknak is adott tanácsot a válaszában.
„Százezer hazáját szerető, digitális szabadságharcossal fogjuk megvívni a ’26-os választásokat” – jelentette ki Orbán Viktor azon a vasárnap megtartott, nagyszabású rendezvényen, amelynek nevét a magyar miniszterelnök nem akárkitől kölcsönözte.
Orbán Viktor Chuck Palahniuk 1996-ban megjelent regényének címét orozta el, hogy a választási mozgósítás hevében meghirdesse saját, az online térben a Fideszt éltető szimpatizánsokból álló klubját. Harcosok Klubja – dobta be az online térbe, majd az offline-ba is a miniszterelnök, ami az ő értelmezésében valami egészen más, mint Palahniuknál.
„Most az kell, hogy a digitális térben is mi legyünk a legerősebbek, ezért hoztuk létre a digitális szabadságharcosok klubját” – így a miniszterelnök.
Ezzel szemben az „igazi” Harcosok klubjának tagjai azok, akik kiszorultak a kapitalizmus húsosfazekai mellől: kispénzű, megbecsültség nélküli senkik, „a történelem zabigyerekei”, akiken mindenki átnéz, írtuk cikkünkben.
Ők azok, akik nemhogy a pultok mögött, de a pultok mögötti falak mögött dolgoznak, és e miatti sértettségüket egyebek mellett azzal fejezik ki, hogy belepisálnak a gazdagok kagylólevesébe, a gyerekfilmek vetítése közben pedig egy tizedmásodpercre péniszeket vágnak be a képkockák közé. „A Teremtés Szennyező Mellékterméke vagyok” – mondja erről a főhős a regényben, a Fincher-film pedig még kevésbé finomkodik. Ott a Harcosok klubjának tagjai úgy határozzák meg magukat:
A világ daloló-táncoló szarkupaca vagyunk.
Hogy Orbán Viktor olvasta-e Chuck Palahniuk regényét, vagy csak a belőle készült David Fincher-filmet látta, netán mindkettőt abszolválta, vagy egyiket sem ismeri, és csak egy tanácsadó rövid összefoglalójára támaszkodik – nem tudjuk. Ahogy üzleti kérdésekkel, úgy irodalmiakkal és filmművészetiekkel sem szokott saját bevallása szerint a miniszterelnök sokat foglalkozni.
Mindenesetre tavaly, amikor Chuck Palahniukkal interjút készítettünk, szóba került a regény és a belőle készült film utóélete, például hogy gyakran felróják a Fight Clubnak; az „az incelek bibliája, vagyis az olyan férfiak alapműve, akik nem képesek partnert találni sem a szexuális, sem a romantikus vágyaik megélésére”.
Palahniuk azt válaszolta erre: „Inkább azt tartom szomorúnak és kicsit frusztrálónak, hogy ezeknek a fiatal férfiaknak a média nem kínál olyan tartalmakat, amelyek inkább a javukat szolgálnák, ezek híján pedig olyan filmekre kattannak rá, mint a Harcosok klubja, a Mátrix vagy a Joker.
Örülnék, ha több olyan film vagy könyv születne, szórakoztató művek, amelyekből ezek a férfiak segítséget meríthetnének. Ez mindenképpen jobb lenne, mint ha levegőnek néznénk őket.
Az interjú idején még nem tudhattuk, mire használja majd a Harcosok klubját az a már nem olyan fiatal férfi, aki Magyarország miniszterelnökeként maga fabrikálja a tartalmakat követőinek. Éppen ezért a hétvégi bejelentés után megkérdeztük Chuck Palahniukot, a Harcosok klubja, a Fulladás, a Láthatatlan szörnyek és számos más regény szerzőjét, hogy mit gondol Orbán Viktor húzásáról, hogy a Fideszt éltető online harcosok toborozására használta fel leghíresebb könyvének a címét.
Íme, a szerző válasza:
Az ellenzék, ha szerveződne, talán használhatná a harmadik könyvem – a Láthatatlan szörnyek – címét. Az óvatos távolmaradóknak pedig ott van politikai zászlóbontáshoz a második könyvem címe: a Túlélő.
Nyitókép: Edward Norton és Brad Pitt a Harcosok klubja című filmben Fotó: Fox 2000 Pictures – Regency Ente / Collection ChristopheL via AFP
–
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!