Halálra ítélték Szaddám Huszeint
Halálra ítélték vasárnap első bagdadi perében Szaddám Huszein volt iraki elnököt. Az előző rendszer vezető tisztségviselőinek bűnpereiben eljáró iraki különleges törvényszék ítélete szerint akasztófán végzi a volt forradalmi bíróság vezetője is.
© AP |
Az előző rendszer vezető tisztségviselőinek bűnpereiben eljáró iraki különleges törvényszék ítélete szerint akasztófán végzi Szaddám Huszein féltestvére, Barzán at-Tikríti volt titkosszolgálati vezető és a volt forradalmi bíróság vezetője, Avad al-Bandar is.
Életfogytiglani börtönbüntetést róttak ki Taha Jaszín Ramadán volt alelnökre, akire az ügyészség a perben szintén halálbüntetést kért. A Baasz párt három további egykori vezető tisztségviselőjére kínzás és gyilkosság bűntette miatt 15 évig terjedő börtönbüntetést szabtak ki, egy negyediket pedig felmentettek.
A törvényszék működési szabályzata szerint halálos ítéletek és életfogytiglani szabadságvesztések kiszabása esetén automatikusan le kell folytatni a fellebbviteli eljárást. A különleges törvényszék fellebbviteli kamarája dönt e fellebbezésekről. A kilencfős bírói testületet nem köti semmilyen határidő, tetszése szerinti ideig mérlegelheti az ügyeket. Részletesen itt.
Londoni nemzetközi jogi és emberi jogi szakértők keményen bírálták a Szaddám Huszeinre vasárnap kimondott halálos ítéletet és az ahhoz vezető pert, egy stratégiai elemző ugyanakkor az MTI-nek nyilatkozva valószínűtlennek mondta, hogy a volt iraki elnököt valóban ki fogják végezni. Részletesebben itt.
Merényletekre számítanak
A diktátor elleni ítélethozatal napjára, vasárnapra nappali időszakra vonatkozó 12 órás kijárási tilalmat rendeltek el az iraki hatóságok Bagdadban és három főváros környéki tartományban.
Núri al-Maliki kormányfő egy tanácsadója és egy belügyminisztériumi tábornok egybehangzóan azt mondta szombaton, hogy a tilalom egyaránt vonatkozik a gépkocsikra, illetve a gyalogosokra is, és helyi idő szerint reggel hat órától este hatig tart.
© AP |
Bagdadban már szombaton komoly biztonsági intézkedéseket foganatosítottak: újabb útakadályokat helyeztek el, fokozták a járőrözést és visszahívták a szabadságukat töltő katonákat. Abdul-Karim Halaf arra figyelmeztetett, hogy a hatóságok "kemény és szigorú" fellépésére számíthatnak azok, akik erőszakhoz folyamodnak.
Az ítélethozatalkor kirobbanó erőszaktól való félelem arról tanúskodik, hogy a volt diktátor elleni per nem hozta meg a kívánt megbékélést Irakban, amely a korábbiaknál is jobban megosztott vallási vonalak mentén. A Szaddámmal rokonszenvező szunnita arabok - de egyes síiták és kurdok is - azt jósolták, hogy a vádlott elleni halálos ítélet lángra lobbantja az országot. Másrészt a volt diktátor által üldözött síiták többségét valószínűleg az bőszítené fel, ha Szaddám megúszná a bitófát.