Vírusra mutatott a Wikipedia egyik oldala
Az ingyenes, internetezők által szerkesztett adatbázis német verziójába számítógépes kalózok olyan linket illesztettek, amely a Blaster nevű vírus ellen ígér védelmet, ám valójában nem más, mint egy rosszindulatú kód.
Biztos, hogy az információk megbízhatóak? © sxc.hu |
A népszerű weboldal adminisztrátorait rövid időn belül értesítették az esetről, így azóta a szóban forgó oldalt eltávolították az enciklopédiából.
A Sophos nevű biztonságtechnikai cég szerint a Wikipedia nyílt modelljéből adódik az efféle kockázat, s felhívta a felhasználók figyelmét, hogy telepítsenek megfelelő védelmi szoftvereket számítógépeikre.
„A Wikipedia, s a hozzá hasonló oldalak nyíltsága – amely lehetővé teszi, hogy bárki szerkessze az ott található tartalmakat – egyrészt nagyon hasznos, hiszen állandóan friss információk szerepelhetnek bennük, másrészt viszont csökkenti a megbízhatóságukat” – nyilatkozta a Sydney Morning Heraldnak Graham Cluley, a Sophos fő technikai tanácsadója.
A Wikipediát érzékenyen érintheti a bejelentés, ugyanis múlt héten hozták nyilvánosságra, hogy több tucat életrajzi bejegyzést egyszerűen átmásoltak más honlapokról.
Daniel Brandt, az online enciklopédia egyik legfőbb kritikusa nem kevesebb mint 12 000 wikis bejegyzésből másolt be egy-két mondatot a Google-ba, s 142 esetben bukkant plágium nyomaira. Ezek közül sokat azóta eltávolítottak a Wikipediáról.
„Azt hirdetik magukról, hogy majdnem olyan jók, mint az Encyclopedia Britannica” – nyilatkozta Brandt az Associated Pressnek pénteken. „Szeretnék elnyerni a nagyközönség bizalmát.”