Demokrata előny az amerikai választásokon

2 perc

2006.11.08. 08:47

Az ellenzéki Demokrata Párt szerezte meg a mandátumok többségét az előzetes eredmények szerint az amerikai képviselőházban a keddi félidős kongresszusi választásokon, a szenátusban azonban még nem dőlt el a harc a két párt között.

A francia hírügynökség szerda reggeli becslése szerint a képviselőház összetétele a következőképpen alakul:

                     Régi összetétel             Új összetétel

Demokraták: 202 mandátum              223 mandátum

Republikánusok: 232 mandátum         201 mandátum

Még el nem dőlt mandátumok száma: 11

A szenátus várható összetétele a választások nyomán:

                    Régi összetétel:                   Új összetétel:

Demokraták: 44 mandátum                         47 mandátum

Republikánusok: 55 mandátum                    49 mandátum

Független: 1 mandátum 2

Még el nem dőlt mandátumok száma: 2


Újraválasztották Joe Lieberman connecticuti szenátort, aki az eddigi szenátusban a demokrata frakcióban ült, de most függetlenként indult (bár továbbra is a demokratákat támogatja). Ugyancsak függetlenként választották újra Bernie Sanders vermonti szenátort.

A képviselőháztól eltérően, ahol a demokraták többsége biztos, még nem dőlt el, hogy a demokraták vagy a republikánusok fogják-e ellenőrizni a szenátust. Virginia és Montana államokban még nyílt a harc, a demokratáknak ott győzniük kell ahhoz, hogy a szenátusban is többséget szerezzenek maguknak.

Az amerikai történelemben először női elnöke lesz a képviselőháznak Nancy Pelosi személyében, aki élesen bírálta George Bush elnököt, és új irányvonalat sürgetett Irakban. Bush szerdai munkanapját várhatóan azzal kezdi, hogy gratulál a demokrata párti Pelosinak, majd sajtóértekezletet tart.

A cikk folytatása (Oldaltörés)

A 435 tagú képviselőházban, ahol 218 mandátumra van szükség a többségi irányításhoz, az ellenzéki párt vezet 23 republikánus hely elhódításával. Eddig 211 helyet szereztek meg, és 22 hely esetében vezetnek. Ha egyúttal sikerül megtartaniuk majdnem minden korábbi helyüket - amire nagy az esély -, akkor a végén összesen 233 képviselőjük lesz bent. A republikánusok az eddigi eredmények szerint 176 helyet szereztek meg, és 26 esetében vezetnek.

A 100 fős szenátusban - ahol 33 mandátum sorsáról döntöttek kedden - egyelőre tartják vezető helyüket a republikánusok, de könnyen eléképzelhető, hogy a végén kiegyenlített lesz az eredmény. A demokrata párti jelölteknek már bizonyosan sikerült Pennsylvania, Rhode Island és Ohio államban három mandátumot elhódítaniuk a republikánusoktól.

Hillary Clinton New York-i szenátor a szavazatok mintegy 70 százalékának megszerzésével könnyedén nyert. A volt first lady győzelmét a legtöbb médium "bemelegítésnek" nevezte a 2008-as elnökválasztáshoz. A háborúellenes hangulatnak esett áldozatul Pennsylvania államban Rick Santorum, aki két cikluson át volt a szenátus republikánus tagja. Joe Lieberman demokrata szenátor független jelöltként nyerni tudott Connecticutban az iraki háborút ellenző Ned Lamonttal szemben, aki három hónapja a Demokrata Párt előválasztásán még legyőzte. Lieberman jelezte, a demokratákkal együtt fog szavazni.

A 36 államban folyó kormányzóválasztáson a demokrata párti jelöltek Massachusetts, Ohio, New York. Arkansas, Colorado és Maryland államot több mint egy évtized után hódították vissza a republikánusoktól, és sikerült megtartaniuk Michigant. A demokrata párti Deval Patrick a második fekete kormányzó lesz az Egyesült Államok történetében. Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzót újraválasztották. Ezek azt jelentik, hogy az 50 kormányzóból 28 demokrata párti lesz

"Egy nagy demokrata győzelem küszöbén állunk" - fogalmazott a kaliforniai Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata kisebbségének vezetője, aki pártjának győzelme esetén az első nő lesz, aki betöltheti az alsóházi elnöki tisztét. Ken Mehlman, a Republikánus Párt választási bizottságának elnök azt mondta, a szenátus ellenőrzését még megtarthatja a kormányzó párt.

Az amerikai televíziókban ismertetett exit poll felmérések szerint a választók döntését a kormányzópárt korrupciós ügyei, a terrorizmus elleni küzdelem és az iraki háború kérdései befolyásolták.