Miért lát a tengeri sün szem nélkül?

1 perc

2006.11.10. 14:12

A tengeri sün a genetikai információk valóságos kincsesháza a tudósok számára, mert a jelek szerint sokkal több a közös vonása az emberrel, mint azt korábban sejtették - erről tudósít a Science című lap, amely szerint az orvosi kutatómunka számára a tüskés tengeri lény még nagyon sok meglepetést tartogat.

A tengeri sün már évek óta a genetikai kutatások egyik legfontosabb kísérleti állata. Átörökíthető genetikai állománya összesen 814 millió egyedi építőelemből, úgynevezett bázispárból áll. Ezek összesen 23 300 gént alkotnak.  Ezekből 7077 közös az emberrel - erről számolt be az a kutatócsoport, amelyet George Weinstock vezet a houstoni Baylor College of Medicine-ben.

Olyan géneket is találtak a kutatók a tengeri sünnél, amelyek eddig csak gerinceseknél voltak ismertek, vagy amelyet az orvosok az embereknél mint kórokozót ismertek, pl. az izombetegségek, vagy a Huntington-kór kiváltóját.

Az állat egyik meglepő tulajdonsága, hogy a látásért és hallásért felelős géneknél roppant soka hasonlóság az ember és a tengeri állat között. Bár a tengeri sünöknek nincs szemül, a fényt a lábukon lévő érzékelő sejtekkel érzékelik.

Igen figyelemre méltó e tengeri lények immunrendszere is, amely születéstől fogva igen fejlett. A kutatók abban bíznak, hogy az új ismeretek révén új antibiotikumokat tudnak kifejleszteni, olvasható a Science című amerikai folyóirat honlapján.