Bárhol a világon megkerülhető az internetes cenzúra?

1 perc

2006.11.30. 13:50

A kormányok által használt cenzúra megkerülésére alkalmas eszközt fejlesztettek ki kanadai tudósok.

Az ingyenes szoftver azért készült, hogy azon államok polgárai is szabadon szörfölhessenek bármely oldalakon, akiknek a kormánya erősen korlátozza a látogatható tartalmakat. A Torontói Egyetem „Citizen Laborjának” szoftvere, melyet Psiphonnak kereszteltek, december elsejétől érhető el bárki számára - írja a BBC.

Az internetes szólásszabadság növekvő fontosságú téma, s egyre több országot támadnak a szólás- és információszabadságért küzdők, amiért azok korlátozzák állampolgáraik hozzáférését a netes tartalmakhoz. A Riporterek határok nélkül nevű szervezet nemrég megjelent összeállításában 13 ország szerepel – köztük Szíria, Kína és Vietnám -, melyek korlátozzák polgáraik netezését.

A Citizen Lab mostani fejlesztése a remények szerint, minden állami szűrőt képes lesz megkerülni. A Psiphon a közösségi oldalak elvén működik. A cenzúrától mentes országok internetezői letölthetik az alkalmazást gépükre, mely által a gép „csatlakozási” ponttá válik. Ezután a cenzúrázott internettel bíró országok felhasználói számára kapcsolódási pontot adnak. Ennek segítségével az „elnyomó rezsim” netezője is szabadon hozzáférhet bármihez egy kódolt kapcsolaton keresztül, mely egy proxy szerverre csatlakozik.

A szoftver alkotói szerint a rendszer erős védelmet biztosít a lefülelés ellen, mert a cenzorok és a szolgáltatók csak azt látják a felhasználóról, hogy egy másik gépre csatlakozik, de nem látják milyen oldalakat látogatott. Hozzáteszik még, hogy a kicsi bizalmas hálózatok, mint hozzáférési pontok sokkal nagyobb fejtörést okoznak a cenzoroknak, s így szinte nem tudják letiltani a Psiphon használatát.

Robert Deibert, a Citizen Lab vezetője a New York Timesnak nyilatkozva elmondta: „A kormányok militarizált cenzúrája egyre hatékonyabb, mely ellen igyekszünk mi is hatékony eszközt adni a felhasználók kezébe, megőrizve az internet eredeti eszméjét, az információs és szólásszabadságot.”