Farkas Imre megmosolyogja a Siemens közleményét

3 perc

2006.12.01. 13:35

A SATeLIT TV egykori tulajdonosa feljelentést tett a Siemens Rt. ellen. A nagyvállalat 'cserébe' jó hírnév megsértése miatt készül perelni Farkas Imrét. A volt tévétulaj szerint nevetséges blöff a Siemens fenyegetőzése, mely csupán arra jó, hogy eloszlassa a cég körül egyre gyűlő viharfelhőket.

A SATeLIT TV egykori tulajdonosa szeptemberben zsarolás miatt is feljelentést tett a Siemens Rt. ellen.  Kettejük kapcsolatának megértéséhez tudni kell, hogy a Siemens 2000-ben szerződést között a TVegy Rt-vel, hogy az általa üzemeltetett újsütetű SATeLIT TV reklámidejének a felét lekösse. Farkas Imre szerint a Siemens hat évvel ezelőtt azzal a feltétellel adott 1,5 milliárdos támogatást a tévének, hogy a pénz felét titokban visszakapják. Ezt 2001-ben Farkas – állítása szerint – teljesítette is, azaz 720 milliót visszavitt a Siemensnek.

Farkas szerint így zsarolja őt a Siemens

Az hosszú évek óta húzódó bírósági pereskedések lezárásához Farkas a HVG-nek nyilatkozva elmondta, az ő beleegyezésével vásárolta ki a multi inkognitóban a saját banki hitelét, melyet a Siemenstől 2002-ben már elapadt pénz miatt Farkas már nem tudott törleszteni. A tőketartozást ugyan valóban kivásárolta az I.D.Q. Kft, de az nem jelezte a bíróság felé, hogy kezdeményezni lehet a földhivatalban is Farkas házáról a jelzálogjog törlését. Farkas úgy gondolja, hogy az ügyet bonyolító jogász – Marosi András a Siemens-t a Tvegy-el szemben képviselő ügyvéd – ezzel akarta őt sakkban tartani, mert így Farkas sem fért hozzá az „ügyhöz” és az I.D.Q. sem. Utóbbi kft-t azóta végelszámolták, az őt a tőketartozás kivásárlásában jogutódlási kérelem okán követő Inmobil Home-ot  pedig bíróság elutasította. Farkas vállára így egyre nagyobb súly nehezedik, hisz a 28 százalékos kamatra felvett hitele tovább ketyeg, vagyis a házára felvett 30 milliós hitel 100 millió forint fölötti tartozássá emelkedik.

Marosi szerepe az elkótyavetyélt Andrássy úti paloták kapcsán 
Farkas Imre bankhitelét kivásárló I.D.Q. egy nyilatkozatban elismerte, hogy egy ciprusi offshore cég nevében járt el, mint bizományos. A külföldön bejegyzett cég jelenléte azért is érdekes, mert Marosi András jogász neve már többször felmerült, mint ellenjegyző ügyvéd az Andrássy úti paloták eladása kapcsán (pl. Andrássy 8.), ahol a hvg.hu cikksorozatában bemutatott házaknál minden alkalommal adóparadicsomokba bejegyzett offshore cégek közbeiktatásával keltek el a különlegesen értékes ingatlanok.

Az ügyekről többet itt olvashat:
Andrássy úti paloták - dobra verve I.
Dobra vert paloták II.
Dobra vert paloták III.

Nagy cég kisstílű ajánlattal 
Jó biznisz a házrombolás III. 
Andrássy 47.: 150 milliós vételár, meg ugyanennyi zsebbe?
Véget ért az Andrássy úti palota kálváriája: győztek a lakók
Nyomoznak a terézvárosi politikusok ügyében
A nagyvállalat nem meglepő módon, elutasítja a SATeLIT TV ügyvezetőjétől származó vádakat. Azt tervezi, jó hírneve megsértése miatt beperli a TV egykori tulajdonosát, igaz csak akkor, amikor a rendőrségi nyomozás lezárult (a zsarolás miatt tett büntetőfeljelentés miatt).  A Siemens közleményében fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ők minden iratot a rendőrség rendelkezésére bocsátanak az ügy mielőbbi megnyugtató rendezéséért, noha a hatóságtól eddig senki nem kereste a nagyvállalatot. Farkas szerint ez a sajtóközlemény legkomolytalanabb része, hisz a nyomozás még évekig eltarthat, a mostani feljelentés ötlete addigra semmivé lesz.

Hazánkban a Siemens Rt. az egyik legjobb érdekérvényesítő képességgel rendelkező cég, ami egymagában is 18 vállalatból álló cégcsoportot jelent. Belföldi értékesítése az elektrotechnikai és elektronikai cégek mezőnyében első helyen áll, emellett a cég számos kiemelt, nagy értékű közbeszerzési tender nyertese volt. Ők készíthették el a Magyar Posta logisztikai központjának technológiai fejlesztését, a Belügyminisztérium okmányirodai rendszerének műszaki fejlesztéseit és - nem utolsó sorban - viharos sorsú Combino villamosaink is Siemens gyártmányúak.

A cég 2006-os nyilvános jogi állásfoglalásában Beke-Martos Gábor elnök-vezérigazgató a látványos sikerek ellenére arról kesereg, hogy a hátunk mögött hagyott év üzleti eredményeit visszavetették az államháztartás romló egyensúlya miatt elmaradt központi nagyberuházások.

Beke-Martos bosszússágát némiképp alátámasztani látszik, hogy 2004. első negyedévében a magyarországi közbeszerzésekben - érték szerint - a Siemens volt a legsikeresebb 7,9 milliárd forinttal. Azóta viszont a Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft adatai szerint - a dobogóra sem fértek fel: 2005-ben visszaestek – az MKH adatai szerint – a hetedik helyre, 17 milliárd forintnyi elnyert pályázattal. 2006-ban az eddig feldolgozott adatok alapján sincs dobogós helyen a Siemens. Jelenleg a MOL vezeti a tabellát, akit a Strabag, majd a Hídépítő Zrt. követ.

Sipos Anett