Az élet harminc fölött kezdődik?

2 perc

2006.12.03. 12:11

Aki a harmadik ikszhez közelítve elégedetlen a karrierjével, ne aggódjon, számos híresség lett sikeres a 30. születésnapja után - például a világ legszexibb pasija, George Clooney, aki ma 45 éves.

Egyre hosszabb az átlagember életének aktív időszaka. Bizonyos szempontból sajnálatosnak is nevezhetjük, hogy a gyerekek a statisztikák szerint egyre korábban kezdenek felnőttes dolgokkal foglalkozni, számos tinisztár szinte kiég húszéves korára. Ezzel egyidőben viszont az öregedés kezdete is későbbre tolódott, régebben 35 évesen már középkorúnak nevezték az embert, mára inkább 50 éves kor körül érjük el ezt a határt. Számos 60 feletti ember él minden szempontból teljes életet, az igazi öregség inkább csak 80 fölött köszön be, ha megfelelő az életmódunk. Így vannak ezzel a sztárok is, olyannyira, hogy jónéhányan szinte teljesen ismeretlenek, mondhatni sikertelenek harmincéves korukig.

Galéria, kattintson!
© AP
Az idén a világ legszexibb férfijának kikiáltott, most 45 éves George Clooney sem volt mindig sztár. A Vészhelyzet előtt nevetséges kis szerepeket játszott, például a Gyilkos paradicsomok visszatérése című remekműben. Amikor Ross doktor szerepét elvállalta, már 33 éves volt, ismertsége az elmúlt tizenkét év terméke. Sokak szerint huszonévesen még csak jó pasinak sem volt nevezhető, harminc fölött lett egyáltalán arca.

Ugyanebben a cipőben jár Pierce Brosnan, aki James Bond szerepe előtt tévésorozatokban játszott, és kis szerepeket kapott nagy filmekben. 42 évesen játszotta el először a szuperügynököt, utolsó Bond filmjében pedig már majdnem 50 volt. 2001-ben pedig, 48 évesen ő volt a People magazin szerint a világ legszexibb férfija. Talán még nagyobb meglepetés, hogy Tom Hanks is 50 éves az idén. Amikor az igazi nagy sikert és a második Oscar-díját is meghozó Forrest Gumpot játszotta, már 38 éves volt. Említhetjük még Denzel Washingtont vagy Kevin Spacey-t is, akik szintén a későn érők közé tartoznak.

A hölgyek köréből is számos példa hozható a jelenségre. Bár Oprah Winfrey műsorát nálunk nem lehet látni a tévében, nevét és jelentőségét szinte mindenki ismeri. Amikor a show első adása lement, már 32 éves volt, mára intézménynek számít az USA-ban. Az elmúlt húsz évben lett multimilliomos és az egyik legbefolyásosabb amerikai médiaszemélyiség, ami különösen nagy jelentőségű, tekintve, hogy feketebőrű és nő.

Teri Hatcher ugyan mindenkinek rémlett a Superman tévésorozatából, de évekre eltűnt, hogy aztán a Született feleségek talán legnépszerűbb szereplőjeként térjen vissza, 40 évesen. Ahogy Sharon Stone is hiába domborított néhány korai filmjében, az Elemi ösztön óta tartjuk nyilván, sőt, a lábcserélgetős jelenettel valószínűleg beírta a filmtörténelembe, és akkor bizony már 34 éves volt. A 30 fölött kivirágzó női sztárok közé tartozik még Sheryl Crow, Diane Lane és Martha Stewart, akinek Oprahéhoz hasonló szintű sikerét még a bennfentes kereskedésért kapott börtönbüntetés sem tudta igazán megtörni; tavaly is az 50 legszebb közé választotta a People magazin. A tanulság tehát: soha nem késő valami újba kezdeni, hiszen még nagyon sokáig vagyunk fiatalok.

Kádár Mónika