Álcázott kémek: újságírókat bérelt fel a német hírszerzés

1 perc

2006.12.10. 10:42

Újabb vád érte a német hírszerzést azzal kapcsolatban, hogy fizetség ellenében újságírókat használt fel információgyűjtésre.

Ezúttal a tekintélyes Focus hírmagazin tudósított arról legfrissebb számában, hogy a német Bundesnachrichtendienst (BND) a korábbi - Gerhard Schröder kancellár vezette - kormánykoalíció idején rendszeresen foglalkoztatott külföldön dolgozó német újságírókat a számára szükségesnek vélt információk beszerzésére.

A Focus értesülése szerint a BND mintegy húsz, külföldön dolgozó német újságírót - többnyire úgynevezett szabadúszó sajtómunkatársakat - használt fel a hírszerzés munkájánák támogatására. Egy-egy jelentésért - annak tartalma szerint - a BND 150 és 1000 euró közötti honoráriumot fizetett.

A Focus egy olyan esetet is megemlített, amikor a hírszerzés pénzügyi támogatással segített egy meg nem nevezett kelet-európai országban dolgozó riportert egy sajtóiroda felállításában, hogy ily módon is hozzájáruljon a „kémtevékenység” leplezéséhez.

Az elmúlt hónapokban mind több információ látott napvilágot a BND és az újságírók rejtett kapcsolatairól. Tavasszal arra derült fény, hogy a BND, miközben azt kutatta, hogy hol szivárognak ki a szolgálattól információk, újságírókat figyeltetett meg, továbbá újságírókat bérelt fel - fizetség ellenében - annak kiderítésére, hogy ki min dolgozik.

A hírszerzést állítólag különösen érdekelte, hogy mire készül a Der Spiegel hamburgi hetilap, a leleplező és tényfeltáró újságírás németországi éllovasa.

A leleplezések elsősorban ellenzéki körökben nagy felháborodást váltottak ki, egyes ellenzéki képviselők az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium, a Stasi módszereihez hasonlították BND eszközeit.

A berlini kancellári hivatal a sajtószabadság védelmében utasításba adta, hogy a német hírszerzés a hírkiszivárgások okainak keresése közben nem használhat fel újságírókat.

A mostani információkkal kapcsolatban a BND egyelőre nem foglalt állást. A korábbiakban összefüggésben közvetve beismerte, hogy „hibát követett el”.