Irán ezentúl euróban számolja bevételeit
Irán a külföldi bevételeit, beleértve az olajjövedelmet, ezentúl nem dollárban, hanem euróban számolja el és tartja nyilván, és a bevételek euró-ellenértéke fog megjelenni iráni riálban a költségvetésben, mondta az iráni kormány szóvivője hétfőn.
Dél-Korea már tavaly év elején jelezte, hogy csökkenti akarja a dollár arányát a devizatartalékban. Idén felgyorsult a folyamat. Áprilisban Svédország és Katar közölte: növelik az euró arányát a devizatartalékban.
Augusztusban az olasz központi bank jelentette be, hogy devizatartalékában a dollárban tartott rész egynegyedét angol fontra váltja át, ezzel a dollár részesedése 84 százalékról 63 százalékra csökken. Egy olasz illetékes nem is titkolta: ezzel Olaszország a dollár várt árfolyamesését kívánta megelőzni, hiszen már látszott, hogy a Fed befejezte a kétéves kamatemelés-sorozatát, és a befektetők ismét az amerikai fizetési mérleg hiányára koncentrálnak majd.
Októberben és novemberben Oroszország, Svájc és az Egyesült Arab Emírségek központi bankja közölte, hogy növelné a jen arányát a devizatartalékában, majd Kínában is bejelentették, hogy csökkenteni akarják a dollár arányát egybillió dollárra becsült devizatartalékukban, amely a legnagyobb a világon.
Az euró másfél hete húszhavi csúcsot döntött a dollárral szemben, 1,3370 dolláron, és hétfő délben 1,3096 dollár volt a londoni bankközi piacon, 0,0016 dollárral drágább a pénteki későinél.