Aranyéletük lesz az elbocsátott dolgozóknak Belgiumban

2 perc

2006.12.20. 13:56

Érdemes munkanélkülivé válni Belgiumban, legalábbis, ha az illető a német autógyártó cég, a Volkswagen brüsszeli gyárában dolgozott: az elbocsátandó dolgozók busás kárpótlást harcoltak ki maguknak, így jobban járnak, mintha megmaradt volna az állásuk.

Belgiumban egy hónappal ezelőtt hatalmas botrányt kavart, hogy nyilvánosságra került: a Volkswagen a brüsszeli üzemben dolgozók jelentős részének (az 5400 főből mintegy 4 ezer embernek) elbocsátására készül.

Az alkalmazottak sztrájkoltak, a belga fővárosban tiltakozó felvonulásra került sor, a média és a politikusok pedig a német cég vezetőit okolták a történtekért. Azóta azonban kiderült, hogy a bírálatokat kissé elsiették: először is a Volkswagen beleegyezett, hogy a gyárat ne zárják be, sőt, 2009-től itt szerelik majd össze az új Audi A1-es modellt, ami 3 ezer munkahely megőrzését jelentheti. Így már csak 2400 főt kell elküldeni, közülük pedig 1500-nak annyira magas végkielégítést ígértek, amire a belga ipar történetében még nem volt példa (beosztástól és a cégnél eltöltött időtől függően legalább 25 ezer, de van, akinek 144 ezer eurót). Nem csoda, hogy a dolgozók valósággal megrohamozták az illetékeseket, csak hogy feliratkozhassanak az önként távozók listájára.

Most pedig a fennmaradó 900 ember sorsáról született olyan - egyelőre szóbeli - megállapodás, ami szintén párját ritkítja Európában. Eszerint a Volkswagen anyagilag is támogatni fogja, hogy az 50 év feletti elbocsátandók előnyugdíjba mehessenek, úgy, hogy az illetőknél a nyugdíjas kor, s így a rendes nyugdíjjogosultság eléréséig - legalábbis anyagilag - semmi sem változik, a német cég ugyanis a munkanélküli segély összegét akkora pótlékkal egészíti ki, hogy a kettő együtt kiadja majd jelenlegi bérüket.

Ez a lépés nehéz helyzetbe hozza a belga kormányt, amely éppen egy évvel ezelőtt fogadtatott el egy törvénycsomagot a korengedményes nyugdíjazás megnehezítésére. Belgiumban ugyanis - akárcsak a legtöbb fejlett társadalomban - egyre több a nyugdíjas, s egyre kevesebb az aktív dolgozó, ami hosszabb távon a társadalombiztosítási kassza csődjével fenyeget.

A kormány legfeljebb abban bízhat, hogy a megállapodást egyelőre nem írták alá a szembenálló felek: a dolgozók ugyanis a sikertől „megittasodva” újabb követeléssel álltak elő (a havi járulékon túl minden előnyugdíjas kapjon egyszeri juttatásként 10-10 ezer eurót), s ezt már a cégvezetés is túlzásnak találta.