Botrány az autógyárban: önként távoznának a dolgozók

1 perc

2006.12.12. 13:05

Váratlan fordulatot vett Belgiumban az elmúlt hetek legnagyobb botrányának számító ügy: a Volkswagen brüsszeli gyáránál bejelentett nagyarányú elbocsátás. Míg két héttel ezelőtt a dolgozók felháborodottan tüntettek a gyárkapunál, most hosszú, tömött sorokban állnak ugyanott, hogy feliratkozhassanak az önként távozók listájára.

A Le Soir című belga lap keddi számában számolt be arról, hogy egy nap alatt a Volkswagen brüsszeli gyárának 700 dolgozója írta alá az önkéntes felmondásról szóló nyilatkozatot. Az ok: az így távozók különlegesen magas (beosztástól és a munkában töltött évek hosszától függő, de legalább 25 ezer eurós) végkielégítésre számíthatnak, a legmagasabb összeg 144 ezer euró (több mint 37 millió forint) lesz. Mindez persze bruttó összeg, de a kormány megígérte, hogy szintén segíteni fog, s így 50 százalék helyett csak 35 százalékos adót vetnek majd ki a végkielégítésre. Az önkéntes távozás lehetőségével egyébként összesen ezerötszázan élhetnek.

A szakszervezetek is elismerték, hogy nem számítottak ilyen magas végkielégítésre: a cégvezetés ugyanis a végkielégítés összegét nem a belgiumi, hanem a németországi gyakorlathoz igazította. Ezzel a lépéssel viszont a beszállítók alkalmazottai kerültek nehéz helyzetbe, mert a gyár létszámcsökkentése, a következő két évre várható termelésvisszafogása őket is rosszul érinti, náluk szintén lesznek elbocsátások, ők azonban nem számíthatnak kiemelt végkielégítésre.

Belgiumban három héttel ezelőtt került nyilvánosságra, hogy a nagy német autógyártó konszern, a Volkswagen vezetése úgy döntött: jelentősen csökkenti a cégcsoport brüsszeli gyárának termelését, s az ott összeszerelt Golfok gyártását áttelepíti.

A bejelentés közel négyezer dolgozó állását fenyegeti, s bár a hatalmas felháborodás, valamint a kormány erőfeszítései nyomán ezt a döntést a németek később módosították (december elején megígérték, hogy az új Audi A1-est 2009-től kizárólag a cégcsoport brüsszeli gyárában készítik majd, ami háromezer munkahely megmentését jelentheti), mintegy 2200 embert valószínűleg így is el kell küldeni. Ezeket az elbocsátásokat könnyítették meg a németek a most felajánlott, rendkívül magas végkielégítésekkel.