Kockázati fényezők

4 perc

2006.03.28. 22:00

Jövedelemigazolás nélkül és minimális önerővel juthat kölcsönhöz idén tavasszal, aki új otthonra vágyik. A korábban szokatlan könnyítések a lakásvásárlók mellett az eladatlan lakások garmadával küszködő ingatlanfejlesztőknek is kapóra jönnek.

,,Egy-egy lakáshitel felvételénél akár 100 ezer forint költséget is megspórolhat, aki rátalál a legjobb banki akcióra" - mondta a HVG-nek Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Center ügyvezető igazgatója. Spórolni azonban szerinte csak az tud, aki kész több hetet is a különböző

HVG
ajánlatok összehasonlításával tölteni, vagy egy hitelközvetítő segítségét kéri. A látszólag egyre bőkezűbb bankok ugyanis a kedvezményeket sok esetben csak meghatározott feltételek mellett nyújtják. Hiába csábító például első látásra a Raiffeisen Bank új akciója (lásd táblázatunkat), annak, aki jövedelem- és munkaviszony-igazolás nélkül szeretne lakáshitelhez jutni, magasabb kamatot kell fizetnie, és meg kell elégednie a bank által megállapított, a piacinál alacsonyabb lakásár 60 százalékára rúgó kölcsönnel. Azok viszont, akik mégis beszerzik ezeket a dokumentumokat, kisebb kamattal - a svájci frank esetében például 3,3 százalék helyett 2,5 százalékért - és a banki lakásár 70-80 százalékáig vehetnek fel hitelt a pénzintézetnél. Jövedelemigazolás nélkül viszont csak úgy csökkenthető az önerő, ha a szokásosnál magasabb hitelbírálati díjat fizet az ügyfél.

Első pillantásra meghökkentően jónak látszik az Erste Bank Rt. nullaszázalékos önerőre és a minimum 25 ezer forintos folyósítási jutalék elengedésére vonatkozó ajánlata is, de az ördög ezúttal is a részletekben bújik meg. Hamar kiderül, hogy csak akkor nem kell önerő, ha olyan új lakást vásárolunk, amelyet az Erste finanszírozott, a folyósítási jutaléktól pedig akkor tekint el a bank, ha az ügyfél nyit egy munkabérszámlát, ahonnan havonta rendszeresen utalást is indít. Javíthat viszont - a hiteltanácsadók szerint - a bank megítélésén, hogy más új lakások esetében is nagyvonalúan hitelez, azaz megelégszik 10-15 százalékos önerővel.

A minél nagyobb finanszírozási arány komoly versenyeszköznek számít idén tavasszal a bankok közötti lakáshitel-konkurenciában. Piaci megfigyelők szerint azonban a pénzintézetek nem is annyira az ügyfelek, mint inkább az ingatlanfejlesztők igényeit tartják szem előtt akkor, amikor mind lejjebb szorítják a megkövetelt önerőt. A beruházók szerint ugyanis a lakáscélú megtakarítások hiánya nehezíti meg leginkább a lakásvásárlást. A forgalom fellendítése pedig létfontosságú, hiszen Budapesten például legalább 2 ezer üres új lakás vár vevőre, miközben alig csökkent az építési ütem. Az Otthon Centrum szerint az idén több mint 10 ezer új lakást adhatnak át a fővárosban, tehát a túlkínálat tartós marad.

Jó pár - egyenként több száz otthont magában foglaló - óriás lakóparkprojektben érdekelt a HVB Jelzálogbank Rt. is, mint finanszírozó, így érthetően szívén viseli a forgalom élénkítését. "Míg tavaly inkább a kisebb, 35-40 négyzetméteres lakások voltak kelendők, az idén már a nívósabb, 50-70 négyzetméter közöttiek a keresettebbek, főként a kis önerővel rendelkező pályakezdő értelmiségi házaspárok körében" - mutatta be a HVG-nek a megcélzandó ügyfélkört Mihalcsics György, a jelzálogbank értékesítési vezetője. Az igények változása miatt új hitelfajtát alakítottak ki, amelynek keretében a HVB Bank Hungary Rt. pótlólagos kölcsönével kiegészítve az ingatlanok piaci árának 80 százalékát hitelezik meg. Az anyabank nélkül a jelzálogbank - a törvényi előírások miatt - csak mintegy 60 százalékos finanszírozást biztosíthatna. Mihalcsics szerint azért is szükség van újításokra, hogy ne maradjanak le a lakáspiacra belépő, minimális önerővel vagy a nélkül finanszírozó lízingcégek mögött.

Még akkor is, ha a lízingcégek igazából más ügyfélkört céloznak meg. A márciusban lakáslízinggel debütált CIB Ingatlanlízing Zrt. például azoknak ajánlotta termékét, akik nem kaphatnak állami támogatást, kevés önerővel rendelkeznek, vagy befektetési céllal vásárolnak. Valószínű azonban, hogy a lakáslízing iránti növekvő érdeklődést elsősorban az fűti, hogy sokaknak mindennél fontosabb a minél könnyebb és gyorsabb lakáshoz jutás, amit azért is garantál a lízing, mert a szerződés lejártáig nem kell bíbelődni a tulajdonjog átruházásával, mivel addig a lakás a lízingbeadónál marad.

A lakáshitelezésben rejlő lehetőségek a biztosítókat sem hagyják hidegen. Az Allianz Hungária Biztosító bankalapítási szándékának bejelentése után nem sokkal az Aegon Magyarország is színt vallott: ősszel beindítja új pénzügyi vállalkozását, amely lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghiteleket folyósít majd. "Három-öt év távlatában 5-10 százalékot szeretnénk kihasítani a piacból a meglévő 2 milliós ügyfélkörünkre és 2500 tanácsadónkra alapozva" - számolt be terveikről Kepecs András vezérigazgató a biztosító múlt heti sajtótájékoztatóján. A célt már akkor is elérik, ha a jelzálog-hitelezés a következő időszakban évi 10 százalékkal bővül, de a bankok felkérésére készült prognózisok 2010-ig ennél nagyobb - 10-20 százalék közötti - növekedéssel kalkulálnak. Az új szereplő megjelenése erősítheti majd az árversenyt, azaz valamivel leszoríthatja a kamatokat. Kepecs mindenesetre nem felejtette el felhívni a figyelmet arra, hogy holland anyacégük hitelminősítése jobb Magyarországénál, így olcsó forrást biztosíthat a majdani hitelekhez, ráadásul a jelzálog-hitelező vállalkozásnak egy-két évig még nyereséget sem kell hoznia.

Ha beválnak is a jelzálog-hitelezéssel kapcsolatos növekedési remények, akkor is lesznek vesztesei a pénzintézetek között az ügyfelekért vívott élesedő harcnak. Az új szereplők elsősorban a piacon továbbra is domináns OTP Bank Rt. részesedését veszélyeztetik, nem véletlen tehát, hogy a legnagyobb lakossági bank sem ül tétlenül babérjain, s mint a napokban munkatársai megerősítették, meghosszabbítják az eredetileg március végéig meghirdetett jelzáloghitel-akciójukat, egyelőre meghatározatlan ideig.

PAPP EMÍLIA